Sağlık Bakanı Koca’dan DSÖ’ye Gazze mektubu: Acil girişimlerde bulunun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca DSÖ'ye Gazze için üç dilde mektup gönderdi.

26.10.2023-15:14 - (Son Güncelleme: 26.10.2023-17:11) Sağlık Bakanı Koca’dan DSÖ’ye Gazze mektubu: Acil girişimlerde bulunun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üç dilde ayrı ayrı olarak Dünya Sağlık Örgütü'ne Gazze için mektup gönderdi.

''Acil girişimlerde bulunun''

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Dünya Sağlık Teşkilatı’nın Gazze için alması gereken aksiyonu Genel Direktör Dr. Tedros’a, kendisine dün saat 13.30’da ulaşan bir mektupla hatırlattım." diyen Bakan Koca'nın mektubu ise şu şekilde:

fahrettin

''Sn. Tedros Adhanom Ghebreyesus

DST Genel Direktörü

Gazze'de hayat, eğer buna “hayat” denebilirse, iki haftadan fazla bir süredir çok ağır koşu savaş koşulları altında

DST Genel Direktörü olarak bu olağanüstü duruma sarf ettiğiniz dikkatin farkındayım. Her şeyden öte, bir insan, kendini insanlığın hizmetine adamış insan sağlığı savunucusu olarak da neler hissettiğini tahmin edebiliyorum.

fahrettin koca

Gazze'ye, muhtaç olduğu sağlık hizmetinin ulaşması için gösterdiğiniz tüm çabalar için şahsınıza ve bir üyesi olduğumuz teşkilatınıza teşekkür ediyorum.

Ancak şunu ifade etmek isterim ki masum sivillerin hayatını kaybettiği, yaralı çocukların sağlık hizmetine ulaşamadığı Gazze için yapabilecekleriniz, bugüne kadar yaptıklarınızdan çok daha fazladır, buna yürekten inanıyoruz.

Yaşadığımız günler, Dünya Sağlık Teşkilatına, insanlığın onurunun artık daha fazla çiğnenmesini önleme misyonu yüklüyor. Hiç şüphem yok ki, alınmasına öncülük edeceğiniz kararlar, harekete geçireceğiniz minnettarlık duyulacak adımlar atabilirsiniz.

Dünya Sağlık Teşkilatını bu beklentilerin hayli gerisinde görmek hatta siyasi iradelerin de gerisinde kaldığını bilmek kabullenebilir bir olgu değildir.

75. yılında olan, bu süre içinde nice krizlere karşı başarılı sonuçlar almış bu kurumdan beklentimizin, gücünü aşan bir beklenti olduğunu düşünmüyorum: Yaralanan, kanser tedavisi yarım kalan çocuklara sağlık hizmeti verebilmek için önümüzdeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Ve elbette, üyesi olduğumuz bu kurumun gücünü bunun çok daha ötesinde ivedilikle ortaya koymasını büyük bir ümitle bekliyoruz.

gazze

Sayın Genel Direktör, Değerli Dostum,

Dünya Sağlık Teşkilatı, önderlik sorumluluğu ile ve acilen gerekli girişimlerde bulunarak, Gazze'de verilecek sağlık hizmetlerinin güvenliğini garanti altına almalı. Ülkemin, hasta çocuklar başta olmak üzere, savaşın mağdurları için gerekli sağlık hizmetlerini Gazze'ye ulaştırmaya, yaralıları Türkiye'de tedavi altına almaya hazır olduğunu ve gerekli hazırlıkları yaptığını bilmenizi isterim. Hayat kurtarmak için eksik olan şey, gerekli şartların oluşturulmasıdır.

Dünya Sağlık Teşkilatının mottolarından biri “Herkes için sağlık” diğeri “Kimseyi geride bırakmamak"tır. Bir Sağlık Bakanı, bir insan ve baba olarak size çağrım, bu iki mottonun birer hakikat olduğunu tekrar ortaya koymanızdır.

Tüm Türkiye'nin beklenti dolu selamlarını iletiyorum.

Saygılarımla''

gazze


Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal