Sağlık Bakanı Koca: Hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde düşüş var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısı sonrası basına, grip salgını sebebiyle hastanelerde yaşanan yoğunluktan dolayı yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranları hakkında açıklamalarda bulundu.

13.02.2024-14:00 - (Son Güncelleme: 13.02.2024-18:13) Sağlık Bakanı Koca: Hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde düşüş var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yoğun bakım oranının İstanbul’da yüzde 80’e ulaştığını açıklamıştı. Bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan kabine toplantısı sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘‘Yoğun bakımda doluluk oranında düşüşler söz konusu’’

Sağlık Bakanı salgın grip için ne dedi?

Bir gazetecinin, "Hastanelerde özellikle yoğun bakımlarda yaşanan yer sorunu hakkında ne söylemek istersiniz?" sorusu üzerine Bakan Koca, "Özellikle yoğun bakım kapasitelerimizi zorlayan yoğunluk geride kaldı. 3-4 hafta önce Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranı yüzde 72 iken bu durum İstanbul özelinde yüzde 83'e çıkmıştı. Bugün itibarıyla Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71" cevabını verdi.

‘‘Normale dönüyoruz’’

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte yaygınlık gösteren grip salgının İstanbul için yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 71 olduğu bilgisini paylaşan Koca, "Normale döndüğümüzü söyleyebilirim. Servis yatakları açısından zaten bir sorunumuz yoktu. Şu an için servis yataklarının doluluk oranı ise Türkiye genelinde yüzde 63, İstanbul özelinde ise yüzde 65’’ bilgisini kamuoyuyla paylaştı.

Antalya Şehir Hastanesi’nin açılışı yapılacak!

BaknKoca, bir başka gazetecinin, "Yeni bir şehir hastanesi var mı?" sorusu üzerine ise birkaç hafta içinde Antalya Şehir Hastanesi'nin tam kapasite ile hizmete alınacağını açıkladı. Antalya’daki hastanenin hasta kabulüne başladığını belirten Koca, "Muhtemelen önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde Antalya Şehir Hastanemizin resmi açılışı Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak’’ dedi.Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal