Ruhani: Aşı Anlaşmamıza ABD Engel Oldu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) baskıları sebebiyle koronavirüs aşısı temini hususunda problem yaşadıklarını ifade ederek, kendi aşılarını piyasaya çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

08.04.2021-16:28 - (Son Güncelleme: 08.04.2021-16:28)Ruhani: Aşı Anlaşmamıza ABD Engel Oldu

İran'ın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen bilgi teknolojileri ile inovasyon projelerinin açılış merasimlerine video konferans ile katılan Ruhani, koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılar ile aşı temin etme hususuna dair açıklamalarda bulundu.

"YERLİ AŞI İÇİN ÇABA GÖSTERİLİYOR"

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, aşı almak için bazı girişimlere kalkıştıklarını aynı zamanda yerli üretim yapmak için de harekete geçtiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, "Bir ülkeyle anlaşma imzaladık Amerikalılar engel oldu. İran'a 10 milyon doz aşı göndermesi beklenen şirketlere baskı uyguladılar ve süreç durdu. Yerli aşı sürecinin tamamlanması ve pazara sürülmesi için çaba gösteriliyor" değerlendirmesini yaptı.

Bütün devletlerin aşı problemi yaşadığını söyleyen Ruhani, şu açıklamada bulundu:

"Dünyadaki aşı üretimi yetersiz ve ihtiyaca cevap vermiyor. Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar 2 aşamada vuruluyor. Aşı üretiminin 2 katına çıkması gerekiyor. İran karşıtı basın sürekli 'İran'ın halkına aşıyı zamanında ulaştırmadığını' söylüyor. Dünyada onay alan ve aşı üreten ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR