Petrolde Kasım ayından bu yana bir ilk: İndirimler gelmişken dikkat çeken gelişme

Akaryakıt fiyatlarında aylar sonra gelen indirimler araç sahiplerini sevindirse de petrol fiyatlarından üzen haber geldi. Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerini önümüzdeki ayda da sürdüreceğini duyurması sonrası Brent petrol 88,92 dolara çıktı. Bu seviye geçtiğimiz Kasım ayından bu yana bir ilk olarak kayıtlara geçti.

02.09.2023-10:16 - (Son Güncelleme: 02.09.2023-17:32)

Geçen hafta 85 doların altında işlem gören Brent petrol varil fiyatı bugün itibariyle yüzde 5,2’lik bir artış yaşayarak 88,92 Dolar seviyesine ulaştı. Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşan Brent petrolün dışında Batı Teksas türü ham petrolün varili ise geçen haftaki kapanışa göre yüzde 7,7 artarak haftayı 86,05 dolar seviyesinde tamamladı.

Petrol fiyatları yükseliyor

Mynet’in yer verdiği habere göre; Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile dünkü toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, OPEC+ grubunun yeni bir arz kesintisi anlaşması yapmaya hazırlandığını duyurdu. Suudi Arabistan ile Rusya'nın gönüllü petrol üretimi kesintisine ekimde de devam edeceğine yönelik endişeler, petrol fiyatlarını yükseltti.

Suudi Arabistan, Temmuz’da başladığı, Ağustos’ta uzattığı günlük 1 milyon varil kesinti uygulamasının süresini eylül ayını kapsayacak şekilde uzatmıştı.

Ağustos’ta da petrol ihracatını günlük 500 bin varil düzeyinde azaltan Rusya ise petrol ihracatını gönüllü olarak azaltmaya devam edeceğini, bu doğrultuda Eylül’de petrol arzında günlük 300 bin varillik kesintiye gidileceğini duyurmuştu.

Brent petrol

Fed’in faiz hamlesi fiyatları artırıyor

Öte yandan, ABD'de iş gücü piyasasındaki yavaşlamaya işaret eden verilerin ABD Merkez Bankası Fed'in yılın geri kalanında faiz artırımına gitmeyeceği yönündeki öngörüleri güçlendirmesi ise fiyatların yükselişini destekliyor.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, ülkede tarım dışı istihdam, Ağustos’ta 187 bin ile beklentilerin üzerinde artarken, işsizlik oranı yüzde 3,8 ile Şubat 2022'den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Analistler, ABD'de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde artmasına karşın ülkede işsizlik oranındaki yükselişin istihdam piyasasında yavaşlamanın hala devam ettiğini ortaya koyduğunu belirterek, Fed'in faiz artırım döngüsünün son bulmuş olabileceği ihtimalinin gücünü koruduğuna dikkati çekti.

Güncel benzin ve motorin fiyatları

Petrol fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar/TL kurundaki geri çekilme sonucu 5 Mayıs'ın ardından dün benzin fiyatı için 4 ay sonra ilk kez indirim yapılmıştı. Motorin grubunda ise Mayıs ayı sonundan bu yana geçtiğimiz haftalarda 1,52'lik indirim gelmişti.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal