ABD’de tarihi dakikalar: New York’ta ezan sesi ilk kez açıktan okundu

ABD’nin New York’ta ezan sesi ilk defa hoparlörlerle sokaklara verildi. Ünlü Manhattan bölgesinde yer alan New York İslam Kültür Merkezi'nde cuma namazına gelen Müslümanlar, o anları cep telefonuyla kaydetti. İşte merak edilenler…

02.09.2023-10:01 - (Son Güncelleme: 02.09.2023-17:31)

New York şehrinde dün yapılan Cuma namazı için okunan ezan şu ana kadar gerçekleştirilenden farklı olarak hoparlörle dışarıya yansıtıldı.

Manhattan bölgesinin en büyük camilerinden New York İslam Kültür Merkezi'nde (İCCNY) ilk kez dışarıdan duyulacak şekilde açıktan ezan okunurken, cumaya gelen Müslümanların bazıları o anı cep telefonları ile kaydetti.

Belediye Başkanı hafta başında duyurmuştu

AA’nın haberine göre; New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehirdeki camilerde cuma vaktinde ve ramazan ayında iftar saatinde ezan sesinin dışarıya verilebileceğini 29 Ağustos'ta düzenlediği basın toplantısı ile duyurmuştu.

New York Ezan Sesi

Adams, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, katılımcılara, "New York'ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullanmıştı.

İslam'ın, Hristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlar gibi New York kültürünün önemli unsurlarından biri olduğunu ve camilerin, suça karşı mücadele ve düzensiz göçmenler konusunda büyük yardımda bulunduğunu belirten Adams, Müslüman liderlere hitaben, "Size hak ettiğiniz tanınmayı sağlamaya kararlıyız." sözlerine yer vermişti.

Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, New York'ta ezan sesi, cuma günleri 12.20 ile 13.30 saatleri arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde "makul bir seviyede" tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal