Özel Destek Paketi Hazırlandı! Halkbank'tan Kadın Kooperatiflerine 500 Bin TL'lik Destek

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Türk bankacılık sektöründe ilk defa yalnızca kadın kooperatiflerine özel destek paketi oluşturduklarını açıkladı.

04.06.2021-18:12 - (Son Güncelleme: 04.06.2021-18:12)Özel Destek Paketi Hazırlandı! Halkbank'tan Kadın Kooperatiflerine 500 Bin TL'lik Destek

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Gaziantep'te yapılan "Halkbank Üreten Kadınlar Toplantısı"nda yaptığı açıklamasında, Türkiye'nin sanayi, eğitim ve ticarette öncü kentlerinden olan Gaziantep’te olmaktan oldukça mutlu olduğunu dile getirdi.

Gaziantep'in, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin arasına köprülük yapması sebebiyle sanayi ve gelişmişlik açısından ciddi bir önem taşıdığının altını çizen Arslan, "Halkbank olarak özellikle bu yıl, kadınlarımızı ekonomik hayatımıza daha etkin şekilde dahil etmek için yoğun bir çaba içine girdiğimizi paylaşmak isteriz. Toplumumuzun yarısı kadınlardan oluşmaktadır, ancak kadınlarımızın iş gücüne katılımı henüz arzu ettiğimiz seviyelerde değildir. Bu muazzam gücün, ekonomik sistemimize dahil olduğunda, ülke kalkınmasına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyoruz." dedi.

Osman Arslan, kadınlara bu yönde cesaret vermek için, ilk kez işini kurmak isteyen veya mevcut işini kurmuş ve daha iyi bir seviyeye taşıma isteyen kadın girişimcilere ilişkin özel bir ürün olan Kadın Girişimci Destek Paketi'ni kurduklarını anımsattı.

İlk defa 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde açıkladıkları Kadın Girişimci Destek Paketi'ne gelen yoğun ilginin ne kadar doğru bir iş yaptıklarını gözler önüne serdiğini ifade eden Arslan, şu açıklamada bulundu:

"Yaklaşık 3 ay içinde 29 binin üzerinde kadın girişimcimiz Kadın Girişimci Destek Paketlerimizden faydalanmış ve yaklaşık 3 milyar TL’ye ulaşan kredi hacmi gerçekleşmiştir. Kadın girişimcilerimize kullandırdığımız kredinin müşteri deneyimine yönelik yaptığımız araştırmada; sağladığımız bu desteğin pandemi sürecinde meydan gelen ciro eksikliği etkisini azaltma, işletmenin kira ve diğer borçlarını ödeme, üretim kapasitesini artırma, yeni cihaz ekipman yatırımı ve ürün geliştirme yönünden girişimcilerimize önemli derecede katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamıza katılanlar bu desteğin salgının olumsuzluklarını azaltmada son derece etkili olduğunu, kredinin kendilerine önemli moral ve motivasyon sağladığını ifade etmiştir. Kadın girişimcilerimiz ayrıca, kredinin pozitif etkisinin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngördüklerini paylaşmıştır. Tüm bu veriler bize de moral sağlamış ve kadın girişimcilerimizi destekleyerek doğru yolda ilerlediğimizi kanıtlamıştır."

KADIN GİRİŞİMCİLERE MÜJDE

Osman Arslan, Halkbank olarak, kadın girişimciye pozitif ayrımcılık yaptıklarını uygun finansman olanaklarını daha da genişleterek ve ileriye götürmeyi istediklerini ifade etti.

Bu sebeple buradan yeni bir ürünle alakalı güzel haber vermek istediğini dile getiren Arslan, "Kadın girişimcilerimizden sonra sıra şimdi de kadın kooperatiflerimizde. Halkbank Kadın Kooperatifleri Destek Paketimizi ilk kez buradan, Gaziantep’ten tüm Türkiye’ye duyurmak istiyoruz. Türk bankacılık sektöründe ilk kez sadece kadın kooperatiflerine özel kurgulanan bu destek paketimizle, finansmana erişimde zorluk yaşayan kooperatiflerin önünü açmayı hedeflemekteyiz. Destek paketimizle; ortaklarının en az yüzde 50’si kadın olan veya hisselerinin yüzde 50’si kadın ortaklara ait olan kooperatifleri hedeflemekteyiz. Kooperatifin Yönetim Kurulu Başkanı’nın ise kadın olmasını şart koşmaktayız. Paket kapsamında; makina, ekipman ve ticari araç alımı ile istihdamı desteklemeyi amaçlıyoruz. Bu amaçla, azami 6 ay anapara ödemesiz, toplam 60 aya varan vadelerde, 500 bin TL’ye kadar destek sağlamaktayız." şeklinde konuştu.

Arslan, bu faaliyet ile Güneydoğu Anadolu’da bulunan dokuz şehirden seçilen ve Kadın Girişimci kredisi onay verilen dokuz girişimciye, üretkenliklerini destek sağlamak için kredilerini sembolik olarak sunacaklarını dile getirdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR