21 Temmuz 2018
  • Istanbul 26°
  • Ankara 22°
  • Izmir 26°
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
BIST94.082
Dolar4,7932
Euro5,6125
Altın189,854

Şase Nedir

Şase nedir motor şase nedir şase nedir elektrik yarım şase nedir ara şasi. Kısacası şase nedir hakkında herşey.

Şase Nedir

Arabalar 19. Yüz yılın başlarından beri insanlar için en önemli teknolojik gelişme olmuştur.  Arabaların tabii ki bilindiği üzere bir çok parçası vardır ve bu parçalarında her birinin teker teker farklı görevleri vardır. Bu paralardan biri de araba şasesi.  Şase arabanın her şeyidir diyebiliriz. Öte yandan her arabada şase numarası da vardır.

Arabaların bir çok parçası var demiştik bu parçaların birbirleri ile bağlantılı olması lazım ki bu durumda araba bir bütün olsun ve gitsin. Motor lastikler araba gövdesi koltuklar direksiyon fren sistemi araba farları bunların hepsi birer parça olarak kabul ediyorsak bunları da öyle bir sisteme ihtiyacı var ki arabayı araba yapsın ve araba bir bütün haline gelsin. İşte bu konuda imdadımıza şase yetişiyor. Şase bütün bu parçaların birleştiği bir bölüm ve araba bu sayede araba olma özelliği kazanıyor

Şimdi bu konuyu biraz daha açalım isterseniz, arabaların iskelet sistemi var desek yanlış söylemiş olmayız evet arabalarda bir iskelet sistemi vardır ve buna Şase denir. Şase üzerinde  arabaın tüm parçaları sabit olarak yerleştirilir. Şase üzerine arabanın gövdesi, gövdesinin yerleştirilmesine müteakip lastikler, koltuklar, farlar vs yerleştirilir ve sonuç olarak karşımızda bir araba bulunur.

Şase hafif olması gerekir arabanın kütlesinin büyük kısmı şaseye bindiği içinde hafif ve güçlü bir yapısının olması en önemli konulardan biridir ve gereklidir.

Son Dakika Otomotiv Haberleri için aşağı kaydırın.

Diğer Otomobil Haberleri