Otogar Saldırganları, İfadesinde Bomba Taşıdıklarını Bilmediklerini Söyledi

15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nda 5 kilo ağırlığında 6 plastik patlayıcıyla yakalanan ve tutuklanan 3 şüpheli, ifadelerinde, silah taşıdıklarını sandıklarını ve taşıma için 250 dolar aldıklarını öne sürdü.

04.05.2021-12:45 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-12:50)Otogar Saldırganları, İfadesinde Bomba Taşıdıklarını Bilmediklerini Söyledi

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 28 Nisan tarihinde, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda gerçekleştirilen koronavirüs denetimleri esnasında şüpheli 2 şahıs ekiplerden kaçmaya çalışmıştı.

Yaşanan kovalamaca sırasında, şüphelilerden biri elindeki çantayı yol kenarında bir aracın altına bırakmış ve yapılan incelemelerde çanta içerisinde patlayıcı düzenek olduğu tespit edilmişti.

Kaçmaya çalışan 2 şüpheli, R.A. ve İ.Z. de yakalanmıştı.

Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, çantada yaklaşık 5 kilogram ağırlığında patlamaya hazır, 4'ü cep telefonuyla uzaktan komutalı, 2'si zaman ayarlı toplam 6 plastik patlayıcı olduğunu tespit etmişti. 

Geniş çaplı çalışma sonucunda, şüphelilerin 3 kişi olduğunu tespit edilmişti ve diğer şüpheli Y.S., 29 Nisan gece saatlerinde Bakırköy Adliyesine giderek teslim olmuştu.

3 ZANLI TUTUNAKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 28 Nisan'da, otogarda 5 kilo ağırlığında 6 plastik patlayıcının ele geçirilmesine ilişkin olay yerinde yakalanan R.A. ve İ.Z. ile daha sonra yakalanan Y.S., ifadeleri ardından İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi.

3 şüpheli, ‘‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’‘ suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Hakimlik, bu şüphelilerin, ‘‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’‘ suçundan tutuklanmasına hükmetti.

ÖRGÜTSEL BAĞLANTI OLDUĞU BELİRLENDİ

Hakimlikçe, PKK'nın tam kapanma öncesi yoğunluk olacağını bildikleri 15 Temmuz otogarında eylem yapmak için fırsata çevirebileceği düşüncesiyle hareket ettikleri, sırt çantalarında 6 adet bomba düzeneği olduğu, karton sigara kutusu içinde PENT diye tabir edilen patlayıcı maddeler olduğu tespit edildi. Çantadaki bombanın normal bir depoda saklanmayacağı için örgütsel bağlantılı kişilerle iletişime geçileceğini, adli kontrol hükümlerinin yetersiz olacağı belirtildi.

‘’COVİD-19 NEDENİYLE KARANTİNADAYDIM’’

Sabah'ın haberine göre, 3 şüphelinin verdikleri ifadelere ulaşıldı. Bakırköy adliyesine giderek teslim olan 39 yaşındaki Y.S., ‘‘Silivri Cezaevi'nde iken E.K. isimli biri koğuş arkadaşımdı. E. K. bana bir silahın bir yerden başka bir yere nakledilmesi konusunda iş olduğunu söyledi. Anlaştık. İşi aldığım dönemde COVİD-19 nedeniyle karantina altındaydım.

‘’ÇANTAYI BIRAKIP KAÇMALARINI SÖYLEDİM’’

Ben de İ.Z.'yi arayarak durumu anlattı. 250 dolar karşılığında İ.Z. silahı alıp bana verecekti. İ.Z., bombayı görünce beni aradı. Çantayı bırakıp kaçmalarının söyledim. Bana işi paslayan arkadaşımı aradım fakat o sırada polisler kovalamaya başlamış. Ben sadece silah taşıyacaktım. Bu suçtan yargılanmak istiyorum. 250 dolara evimde bomba saklayamazdım.’‘ dedi.

‘’SİLAH TAŞIYACAKTIM’’

24 yaşındaki İ.Z. tekstil işçisi olarak çalıştığını, kendisini Y.S.'nin yönlendirdiğini, silah almak için gittiğinde çantada bomba düzeneği gördüğünü iddia etti. Y.S. ifadesinde, ‘‘İşi bana paslayan Y.S.'ye durumu anlattığımda polisleri gördüm. Ondan önce bana çantayı bırakıp kaçmam gerektiğini söyledi’‘ diye konuştu.

‘’TESADÜFEN ORADAYDIM’’

26 yaşındaki R.A. ise, ‘‘Arkadaşım İ.Z. aradı. Y.S. korona nedeniyle evden çıkamıyordu. Otogardan emanet gelecekmiş, gidip alsak olur mu?' diye sordu. Bende yalnız bırakmamak için İ.Z. İle birlikte gittim. Çantayı aldı. Polisleri gördüğünde ise koşmaya başladı. Ben tesadüfen oradaydım ve bomba taşıdıklarını bilmiyordum. Bana silah bile taşınacağını söylemediler, ben böyle bir iş içinde olduğum için çok üzgünüm’‘ dedi.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR