Onun Adı 'Hayat Tamircisi'

Mısır isimli engelli kedi, Hasan Kızıl'ın kendi imkanlarıyla yaptığı protez sayesinde yeniden koşmaya başladı.

28.05.2021-12:53 - (Son Güncelleme: 28.05.2021-12:53)Onun Adı 'Hayat Tamircisi'

Hasan Kızıl 6 senedir yardıma muhtaç olan veyahut yürüyemeyen her engelli canlıya canla başla yardım ediyor. Yıllardır üzerinde çalıştığı komple ampütasyon gerçekleştirilmiş hayvanlar için protez geliştiren Kızıl, Mısır kedinin yeniden koşmasını sağladı.

'HAYAT TAMİRCİSİ' OLARAK ANILIYOR

Sadece Mısır'a değil bugüne dek 600'e yakın engelli canlıya destek verdiğini söyleyen Hasan Kızıl, ''Yaklaşık 6 senedir bir takım aparatlardan yürüteçler ve protezler yapıyorum. Bu süre zarfında birçok cana dokundum. En büyük hayalimde komple ampütasyon olmuş kedi ve köpeklere protez geliştirmekti. Komple ampütasyona neden giriliyor? Bir kırık nedeni ile ayağımızı kurtaramadığımız zaman bir operasyon ile komple ayağımızı almış oluyoruz. Komple ayak alındığı zaman orada bir doku olmadığı için protez aparatımızı oraya bağlayamıyoruz. Ve bu çok oluyordu. Köpekler aşırı vardı, kediler aşırı vardı" dedi.

Mardin'deki engelli kedi Mısır

''İLK 8 TASLAKTA BAŞARISIZ OLDUM''

Kızıl, "Çünkü ayakları komple alınmış kedi ve köpeklerde protez yapmak inanılmaz zor. Göğsüne taktığınız zaman her adım attığında göğsüne baskı uygulanıyor. Bu da bir kalp masajı rutinine dönüyor. Böylece kedi ve köpeğe aslında zarar verebilirdi. Orada her şeyin hesaplamasını yapmak zorundaydık. Kaybettiği dokunun ağırlık ve uzunluğunu çıkarmak zorundaydık. Göğse baskı uygulamayı tespit edip bunu minimuma nasıl düşürebiliriz bunu hesapladık. 2-3 sene geçtikten sonra bir taslak yaptım. O taslağı denmek istedim. Mısır adında bir kedimiz var, çok tatlı. Mısır maalesef kuş peşinden koştuğu için balkondan düşüyor ve bir ayağını kaybediyor. Çok parçalı kırık olduğu için ayağı maalesef alınıyor" 

engellilere protez üreten Hasan Kızıl

''1 DEĞİL 2 DEĞİL YÜZLERCE ADIM ATTI''

Mısır'ın koştuğunu görünce çok mutlu olduğunu söyleyen Kızıl, ''O an evet ya biz bunu gerçekten yaptık dedim. Şu anda dünyada ilk oldu. Çünkü bir arkadaşım var Amerika’da köpeklere yapıyor. Ama yaklaşık 3 hafta önce bir kediye yaptığını söyledi. Ama kedi de işe yaramadığını söyledi. Ama ben kedi için yapacağım dedim. Kedileri çok seviyorum. Evet kediler bir şeyi umursamazlar normalde ama bir kedide aparat veya aksesuar takmak çok zor. Ve onun göğsünü tamamen kaplayacak bir protez takmak bir çılgınlıktı diyebilirim. Ama kedimiz bizi kırmadı ve diğer arkadaşlarına öncü olmamızı sağladı. Yürüdü, koştu. 1 adım değil, 2 adım değil yüzlerce adım attı. Bu da beni çok mutlu etti gerçekten. Sevdiğin şeyi takip edersen o asla seni yanlış yola sokmaz. Ne olursa olsun vazgeçmeyin merakımı ve içgüdüleri mi takıp ediyorum ve dünyanın sonuna kadar bu işi yapmamı söylüyorlar'' dedi.

engellilere protez üreten Hasan Kızıl

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal