Ömer Çelik Gündeme Dair Değerlendirmelerde Bulundu: Mavi Vatanda Her Türlü Bedel Öderiz

Bir süredir gündemde olan Mavi Vatan konusu hakkında önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ‘Mavi vatanda her türlü bedeli öderiz’ dedi ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

06.10.2021-09:57 - (Son Güncelleme: 06.10.2021-10:16) Ömer Çelik Gündeme Dair Değerlendirmelerde Bulundu: Mavi Vatanda Her Türlü Bedel Öderiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında gerçekleşen Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantıları devam ediyor. Gündeme dair birçok konunun değerlendirildiği konularda Mavi vatan hakkında önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ‘Yunanistan ve Rum kesiminin Ege ve Doğu Akdeniz’ de maksimalist anlayıştan vazgeçmesi gerekiyor. Ege’yi kendi gölü zanneden siyasetin varacağı hiçbir yer yoktur Mavi vatan bizim kırmızı çizgimiz anavatanın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada tartışılması gereken Yunanistan’ın silahlandırmaması gereken adaları silahlandırmasıdır. Mavi vatanda her türlü bedeli öderiz, her türlü mücadeleyi veririz’ şeklinde konuştu. 

MAVİ VATANDA HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDERİZ

Bir süredir gündemde olan Mavi vatan konusuna dikkat çeken Çelik, Mavi vatan için her türlü bedelin ödenmeye hazır olunduğunu belirtti. Açıklamalarının devamında terör saldırıları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, ‘Teröre geçit vermeyecek bölge halklarının geleceğini koruyacak bu güçlü mücadeleyi vermeye devam edeceğiz’ dedi. 

Merkez Karar Kurulu toplantılarının devam ettiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hafta sonu Adana’ya gideceğini belirten Çelik, Başkan Erdoğan’ın katılımı ile Adana’da tamamlanan birçok yatırımın açılışının yapılacağını da dile getirdi. 

ADANA’DA YAPILAN YATIRIMLARIN AÇILIŞ TÖRENİ CUMARTESİ GERÇEKLEŞECEK

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının, olumsuz etkilerinin hala sürdüğünü ancak yatırımlara hız kesmeden devam edildiğinin altını çizen Çelik, ‘Hiçbir iyi niyete dayandığını düşünmediğimiz şeklinde AK Parti döneminde fabrikalar kurulmadı diyerek yalan siyaseti yapılıyor. Yapılan açılışlar bu yalan siyasetini çökertiyor. Ankara dışına çıkmayanların herhangi bir değerlendirmesinin doğru olduğunu düşünmek doğru değil. 2020-21 yılları arasında toplam kayıtlı istihdamımız daha fazla bir şekilde artmıştır. Bu artışla birlikte sanayi kayıtlı istihdamı 4 milyon 671 bini geçmiştir. Türkiye'de OSB sayısı 325' ulaşmıştır. Buradaki toplam istihdam da büyük bir başarı 2 milyon 130 bin kişiye ulaşmıştır. Pandemi sürecine rağmen OSB elektrik kullanım ihtiyacı buradaki çalışma ve üretimin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Bunlar yalan siyasetini çökerten en güçlü tez, en güçlü argümandır’ şeklinde konuştu. 

Ülkemizin yatırım için oldukça güvenli bir yer olduğunu, dünyanın her yerinden Türkiye’ye yatırım geldiğini belirten Çelik, ‘Pandemi bir kez daha gösterdi, insanlığın geldiği aşamada ortaya koyulan çılgın yarışlar, insanı yok edecek, gezegeni yok edecek sonuç doğurabiliyor. Yeşil kalkınma devrimini bir vizyon olarak sıkı bir şekilde takip ettiğimizi ifade etmek isterim. Cumhurbaşkanımız BM konuşmasında Paris İklim Değişikliği anlaşmasına yaptığı atıf ve meclis açılış konuşmasında Türkiye'nin bu işi vizyona dönüştürdüğünü net şekilde belirtmiş oldu’ diye konuştu. 

KALKINMA DEVRİMİNİ GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE SAHİPLENİYORUZ

Gündemdeki konulardan biri olan Yeşil Kalkınma Devrimi meselesinin, partiler üstü bir mesela olduğunu, bu durumun bir vizyonla ele alınması gerektiğini dile getiren Çelik, ‘Buradaki yeşil mutabakat dünyamızı da ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. İnsan kendi eliyle kader arkadaşımız olan doğayı yok ediyor. Yeşil kalkınma Devrimi diye ifade edilen süreci güçlü bir şekilde sahipleniyoruz. Ulaştırmada demir ve denizyolunun payının artırılması önemlidir. Sıfır enerjili bina yaygınlaştırılması Tarımda gıda atığını azaltacak tedbirler alınması, geri dönüşümün güçlendirilmesi orman ve su kaynaklarının korunması geri dönüşen ürünlerin her alanda kullanılması teşvik edilecektir. İklim değişikliği bir vakadır. Bütün devletler açısından riskler oluşturuyor. Meteorolojik hadislere karşı erken uyarı sistemi kurulması bunların başında geliyor’ dedi.

SURİYE İÇİN ÇÖZÜM KALICI BARIŞ OLMALI

Yine ülkemizin bir diğer önemli konularından Suriye meselelerine değinen Çelik, Suriye’deki sorunların çözülmesi için kalıcı barışın gerekli olduğuna dikkat çekerek, ‘İdlib ve Suriye'nin diğer bölgelerinden kalıcı olmasını arzu etiğimiz barış ve istikrarın korunmasına son derece önem veriyoruz. Cumhurbaşkanımızın Soçi'de yaptığı görüşme bu bakımdan önemlidir. Bizim açımızdan Suriye'de kalıcı çözüm için siyasi çözüm esastır. Bu siyasi çözümün zeminini korunması için İdlib dahil diğer bölgelerde istikrarın sağlanması söz konusu. Fırat'ın Doğusundaki terörle mücadele bununla entegredir. İdlib'te ateşkes ihlallerini, sivillere dönük saldırıları yakından takip ediyoruz. Biz kendi dış politikamız açısından konuyu takip ediyoruz’ şeklinde konuştu. 

CEZAYİR HALKI OLDUKÇA ONURLU BİR MİLLETTİR

Gündemdeki gergin konulardan biri olan Fransa ve Cezayir arasındaki gerginlik hakkında da görüşlerini paylaşan Çelik, ‘Macron tarafından yapılan açıklamayı değerlendirmek gerekiyor. Cezayir halkına dönük açıklamalar yapıyor. Cezayir Devleti de haklı olarak sömürgeci geçmişi ile yüzleşmesi gerektiğini ifade ediyor. Macron Osmanlıya atıf yaparak Türkiye'yi suçluyor, Türkiye'nin Cezayir'in siyasi hafızasını manipüle ettiğini söylüyor. Bir ülkeyle ilgili açıklama yapacaksanız Cumhurbaşkanımızı, Osmanlı devletini niçin işin içine karıştırıyorsunuz. Yine Fransız sömürgeciliğinden önce Cezayir'de bir devlet var mıydı diyor. Cezayir halkı onurlu bir millettir’ diye konuştu.

İŞGALCİ BİR POLİTAKAMIZ YOKTUR

Akdeniz’deki son durumların oldukça merak edilmesi üzerine, gelişmeler hakkında bilgilendirmelerde bulunan Çelik, ‘Yunanistan ve Rum kesiminin Ege ve Doğu Akdeniz' de maksimalist anlayıştan vazgeçmesi gerekiyor Ege'yi kendi gölü zanneden siyasetin varacağı hiçbir yer yoktur Mavi Vatan bizim kırmızı çizgimiz anavatanın ayrılmaz bir parçasıdır. Burada tartışılması gereken Yunanistan'ın silahlandırmaması gereken adaları silahlandırmasıdır. Mavi vatanda her türlü bedeli öderiz, her türlü mücadeleyi veririz. Kendi halklarının refahından çok kendi kaynaklarını başka ülkelerin silah sanayini güçlendirmek için kullanıyorlar. Bizim herhangi şekilde işgalci ve yayılmacı bir politikamız yoktur’ dedi. 

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal