Ölümcül hastalıkla ilgili umut veren gelişme: Yıllar öncesinden tespit edilebilecek

Günümüzün ölümcül hastalıklarından birisi olan demans ile ilgili umut verici bir gelişme yaşandı. Tıp bilimciler sadece 10 dakikalık bir beyin taramasıyla yıllar öncesinden hastalığın tespit edilebileceği öğrenildi.

13.06.2024-12:30 - (Son Güncelleme: 13.06.2024-17:29) Ölümcül hastalıkla ilgili umut veren gelişme: Yıllar öncesinden tespit edilebilecek

Bir araştırma, demansın erken teşhisi için umut verici bir bulguyu gün yüzüne çıkardı. Araştırmacılar, beyin taramasıyla "istirahat" halindeki beyin aktivitesini analiz ederek demansı yaklaşık on yıl öncesinden yüzde 80'e varan bir doğrulukla tahmin etmeyi başardı.

Demans hastalığı yıllar önceden tespit edilebiliyor

NTV’de yer alan habere göre; bu yöntem, belirgin semptomlar ortaya çıkmadan önce beyinde meydana gelen değişikliklerden faydalanarak erken teşhis için umut vadetmektedir. Aynı zamanda, hiç teşhis edilememiş demans hastaları için de bir umut ışığı oluşturuyor.

Ölümcül hastalıkla ilgili umut veren gelişme: Yıllar öncesinden tespit edilebilecek

Londra Queen Mary Üniversitesi'nden nörolog Charles Marshall, "Gelecekte demansa yakalanacak kişileri tahmin etmek, demans belirtilerine neden olan beyin hücrelerinin geri dönüşü olmayan kaybını önleyebilecek tedavilerin geliştirilmesi açısından hayati önem taşımaktadır" dedi.

Araştırma ekibi, yaklaşık bin kişi üzerinde yaptıkları deneylerde bazı beyinlerdeki demans belirtilerini dokuz yıl öncesinden tespit edebildiklerini gösterdi.

Bu teknik, yüzde 80'e varan bir doğruluk oranı sağlamanın yanı sıra, demans tanısının ne zaman konulacağını da iki yıl öncesinden tahmin edebilmektedir. Bu bilgiler, demansın kimleri etkilediğini ve nasıl geliştiğini daha iyi anlamak için diğer bilinen risk faktörleriyle çapraz olarak kullanılarak son derece faydalı olabilir.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal