Sağlık Bakanı Koca: Tetkiklerde onaylı randevu sistemi devreye girecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramı sonrasında tetkiklerle ilgili olarak da onaylı randevu sisteminin devreye gireceğini duyurdu. Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, sağlık hizmetlerindeki yeni düzenlemelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

12.06.2024-11:20 - (Son Güncelleme: 12.06.2024-11:56) Sağlık Bakanı Koca: Tetkiklerde onaylı randevu sistemi devreye girecek

Bakan Koca, Meclis'te yaptığı açıklamada, hastanelerde muayene randevularında olduğu gibi tetkiklerle ilgili de onaylı randevu sisteminin devreye gireceğini belirtti. Bu yeni düzenleme ile birlikte, Sağlık hizmetlerinde randevu almak ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak amaçlanıyor.

Ziyaretler ve Değerlendirmeler

Bakan Koca, hastaneleri ziyaret ederek değerlendirmelerde bulunduğunu ifade ederek, bu ziyaretlerin devam edeceğini söyledi. Perşembe günü Çam ve Sakura Hastanesi'nde olacağını açıklayan Koca, artan kapasitelerin ve sorunların çözümü için klinik hocalar ve asistanlarla birlikte değerlendirme yapacaklarını belirtti.


Onaylı Randevu Sürecinin Değerlendirilmesi

Bakan Koca, Onaylı Randevu Sistemi'nin bir aylık deneyiminin sonuçlarını değerlendireceklerini ve bu sürecin getirdiği faydaları medya ile paylaşacaklarını söyledi. Sistem devreye girdikten sonra şikayetlerin önemli oranda azaldığını vurgulayan Koca, bundan sonraki süreç için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla yapılan toplantıların devam edeceğini ifade etti.

Bakan Koca, tetkiklerle ilgili de onaylı bir randevu sisteminin devreye gireceğini belirtti. Bu yeni düzenleme ile birlikte, MR, tomografi, kolonoskopi ve hatta ameliyatlar dahil olmak üzere tetkik ve müdahalelerde de randevulu onay sistemi uygulanacak.

Randevu Sürecinin Değerlendirilmesi

Bakan Koca, Onaylı Randevu Sistemi'nin bir aylık deneyiminin sonuçlarını değerlendireceklerini ve elde edilen verileri kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. İlk aylık süreçte vatandaşların randevuya sadakat oranının yüzde 90'ların üzerine çıktığını ve atıl kapasitenin azaldığını belirten Koca, bu başarının sağlık çalışanlarının fedakarlığı ve vatandaşın sağduyusuyla gerçekleştiğini vurguladı.

Kuduz Vakalarındaki Artışa İlişkin Tedbirler

Bakan Koca, son günlerde kuduz vakalarında artış olup olmadığına yönelik bir soruya da yanıt verdi. Artan kuduz vakalarının tedbir alınması gerektiğini gösterdiğini belirten Koca, bu konuda ötanazi gibi insani bir tedbirin tercih edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal