Nikola Tesla Kimdir?

'Nikola Tesla kimdir?' sorusu her daim merak edilen sorulardan biridir. Sıra dışı bir dahi olarak tanımlanan Nikola Tesla'nın icatları nelerdir? Tesla Bobini ne işe yarar?

22.03.2021-09:44 - (Son Güncelleme: 08.05.2021-13:01)Nikola Tesla Kimdir?

Nikola Tesla, psikolojik olarak yıpranmış, delilik ile dahilik arasındaki ince çizginin ortasında hayat sürmüş bir bilim insanıdır. Yaptıkları ve aklında olan düşünceler nedeniyle sürekli olarak hayatına merak duyulmaktadır. Bu dahinin, yaşamı kadar icatları ve ölümü de bir hayli trajiktir. Zira birçok icadın patentini almasına rağmen yoksulluk halinde hayata veda etmiştir.

NİKOLA TESLA KİMDİR?

Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856'da hali hazırda Sırbistan sınırları içerisinde yer alan Similjan kasabasında doğdu. Babası din adamıydı. Tesla'nın ilk soyadı Draganic'ti ancak daha sonra bu soyadı kullanmak istemediği için ulusal mahkemeye başvurarak soyadının değiştirilmesini talep etti. Tesla soyadını aldı.

Tesla, 5 çocuklu bir ailede yaşıyordu ve ağabeyini, küçük yaşlarda kaybetti. Bu nedenle psikolojisi bozulan bilim insanını hayatı boyunca takıntılı hatta kaçık olarak ifade edilebilecek davranışlar sergiledi.

Tesla'nın babası, onun bir papaz olmasını diliyordu. Ancak Tesla bunu istemedi ve annesinin desteğini de alarak fizik ve matematik alanlarında ilerledi.

Eğitim hayatında sürekli okul değiştiren Nicola Tesla İngilizce, Fransızca ve İtalyanca öğrenip konuşmaya başladı.

Nikola Tesla'nın kişisel takıntıları gittikçe daha görünür bir hal almaya başladı ve bu nedenle okulu bırakmak zorunda kaldı. Ailesiyle bağını tamamen kopararak oto mühendislik firmasında işe giren Tesla bu dönemde çok ağır depresyon yaşadı.

NİKOLA TESLA'NIN İCATLARI

Tesla, elektriğin dahisiydi. Ona göre doğrudan akım kullanmak yapılan en büyük yanlışlardan biriydi. Alternatif akımı kullanmak çok daha mantıklıydı. Bu sayede jenaratör ve motordaki komütatör ortadan kaldırılacaktı.

Nikola Tesla'nın icatları ile ön plana çıkmadan önceki hayatı bir hayli trajiktir. Mühendislik öğrenimini yarıda bırakarak cebinde sadece 4 sent ile New York'a gelmiştir. Bu durum, onun hayatının dönüm noktalarından biridir.

Amerika'ya geldikten sonraki bir yıl boyunca geçimini sağlamak için Western Union şirketinde çukur kazma işçiliği yaptı. Aynı zamanda elektrik konusunda da ilerlemelere devam eden Nikola Tesla, jeneratör, transformatör, transmisyon (iletim) hattı, motorlar, ışıklar, iki fazlı sistemler, hatta üç fazlı sistemler gibi pek çok sistemin projelerini çiziyordu. A.K. Brown firmasının sahipleri ile tanışınca Tesla'nın hayatı kökünden değişti.

1886 yılından itibaren tanınan bir isim haline gelmişti. Bu dönemde toplamda 7 adet ABD patenti alan Tesla 1886 yılında 18 adet patent aldı. Dünya mühendislerine verdiği konferanslarda tek ve çok fazlı akım sistemlerini anlattı.

NİKOLA TESLA VE ELEKTRİK

Tesla, Niagara Şelalesi'nden elektrik üretmeyi düşünüyordu. Onun bu düşüncesi birçok kişi tarafından 'delilik' olarak nitelendiriliyordu. 1890 yılında Niagara Şelalesi'nden elektrik üretmek için çalışmalara başladı ve Tesla Komisyon başkanlığına getirildi. Westinghouse şirketiyle 10 adet 5.000 beygir gücünde hidroelektrik jeneratörü için, General elektrik ise iletim hattı için kontrat yapıldı. Günümüzde, Niagara Şelalesi üzerinde dev Tesla heykeli bulunmaktadır.

TESLA BOBİNİ

Tesla'ya şimşeklerin efendisi lakabını kazandıran icat Tesla Bobini'ydi. Bu icat radyo frekansları düzeyinde yüz binlerce volta ulaştıran yüksek frekans transformatörüydü. Çok fazlı alternatif akımlar ile yüksek voltajlı şimşekler yaratılıyordu. Bu bobin günümüzde eğlence amaçlı kullanılıyor.

UZAKTAN KUMANDA

Bugün, uzaktan kumanda olarak bilinen cihazın icadı da Tesla'ya aittir. Tesla, 'bir sistem ile hareket halindeki bir aracın kontrol mekanizması için aparat yöntemi' olarak tanımlanan 'teleotomasyon' uzaktan kumandanın ilk halidir.

NİKOLA TESLA'NIN ÖLÜMÜ

Nikola Tesla, 7 Ocak 1943 yılında, henüz 86 yaşındayken New Yorker Otelinin 33. katında, 3327 numaralı odasında otel görevlisi Alice Monaghan tarafından ölü olarak bulundu. 

Asistan Doktor H.W. Wembly'nin otopside yaptığı teşhise göre Tesla, koroner damarların kan pıhtılaşması ile tıkanması sonucu yaşama veda etmiştir. Ölmeden önce teleforce silahı adını verdiği bir çalışma yürütmekte olan Tesla'nın bütün dokümanlarına ABD tarafından el konulmuştur. Bu dokümanların akıbeti belli değildir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar