Neyin Peşindesin Amerika Sen! Türkiye Sınırına Yüzlerce Tank ve Zırhlı Araç Getirdiler

2 kargo gemisinden boşaltılan araçların bir kısmı NATO tatbikatları için Bulgaristan ve Romanya'ya gitti tespit edilirken bir kısmı ise Türkiye’nin Edirne sınırına 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç'ta kaldı.

24.07.2021-14:12 - (Son Güncelleme: 24.07.2021-14:12)Neyin Peşindesin Amerika Sen! Türkiye Sınırına Yüzlerce Tank ve Zırhlı Araç Getirdiler

Amerika'nın Balkanlar, Doğu Akdeniz-Ege'de varlık göstermek ve Rusya ile Türkiye'yi baskılamak için Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesindeki Dedeağaç'ta kurduğu üs cephaneliğe döndüğü görüldü.

Haziran ayı başında yapılmış olan ''Defender Europe 2021'' tatbikatı için Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıktaki üsse yüzlerce askeri araç gönderen Pentagon, bölgeye yeni bir sevkiyat daha gerçekleştirdiği bildirildi.

400’DEN FAZLA TANK VE TIRHLI ARAÇ

Batı Trakya bölgesindeki Dedeağaç’a bu kez 400’den fazla tank ve zırhlı araç gönderildiği görüldü.

ABD Savunma Görsel Bilgi Dağıtım Servisi (DVIDS) tarafınca sevkiyata dair fotoğraflar kamuoyu ile paylaşıldı ve sevkiyata dair açıklama yapıldı.


ORTA VE DOĞU AVRUPA'DAKİ İLERİ OPERASYON YERLERİNE TAŞINACAK

''598. Ulaştırma Tugayı, 21. Tiyatro İkmal Komutanlığı, 20 Temmuz Salı günü Dedeağaç'ta tanklar, Bradley Savaş Araçları ve çeşitli destek ekipmanlarını içeren yaklaşık 400 araç ve konteyneri boşaltmaya başladı. Ekipman 1. Zırhlı Tugay Savaş Timi, Fort Riley, Kansas'tan 1. Piyade Tümeni. 1. ABCT, Atlantic Resolve'yi desteklemek için Avrupa'ya konuşlandırılan sekizinci zırhlı tugaydır. Limandaki ilk aşamanın ardından ekipman demir yolu ve ticari hat taşımacılığı ile orta ve doğu Avrupa'daki ileri operasyon yerlerine taşınacak.'' ifadeleri yer aldı.

ABD’Lİ KOMUTAN DA DEDEAĞAÇ'TA: BU BİR DÖNÜM NOKTASI

598. Ulaştırma Tugayı Albayı Joshua D. Hirsch, ''Mevcut operasyon, ABD Ordusu’nun, ABD Büyükelçiliği'ndeki kurumlar arası ortaklarımız, Yunanistan'daki müttefiklerimiz ve endüstri ortaklarımızla birlikte bu muazzam limanın olanaklarından yararlanmak için ortaya koyduğu tüm çabaların doruk noktasını temsil ediyor. M1'lerin, Bradley'lerin ve diğer zırhlı ve paletli araçların geliş ve gidişini desteklemek için limanı ilk kez kullandık. Bu, buradaki tüm ekip için inanılmaz bir dönüm noktası.'' diye konuştu.


BAZI ARAÇLAR YUNANİSTAN'DA KALACAK

En az 400 askeri araçtan sevkiyatta M1A2 Abrams tankları, M117 zırhlı araç ve M2A2 Bradley zırhlı muharebe araçları ve helikopterler bulunduğu tespit edildi.

Batı Trakya bölgesindeki Dedeağaç limanındaki iki kargo gemisinden boşaltılan silahların bir kısmının Balkanlar'da gerçekleştirilmesi planlanan NATO tatbikatları için demir yolu ve kara yolu ile Bulgaristan ve Romanya'ya gönderildi. Bazı araçların ise Yunanistan'da kalacağı ifade edildi.

YUNANİSTAN'DAKİ ABD ÜSLERİ

Batı Trakya bölgesindeki Dedeağaç Amerikan Üssü, ABD’nin ülkede kurduğu pek çok üsten sadece biri.

Amerika'nın Yunanistan topraklarında, Dedeağaç, Selanik, Kavala, Larisa, Stefanoviç ve Girit’te askeri üsleri bulunuyor. Bu üslere aralıklı şekillerde askeri personel, araç ve mühimmat sevkiyatı yapmaktadır.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal