Nevşehir’de Temel Atma Töreni'ne Katılan Bakan Kurum’dan Sert Çıkış: HDP'nin Sözcüsü, Kandil'in Sözlüsü mü Oldunuz?

Nevşehir Kentsel Dönüşüm Konutları ve Derinkuyu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni'ne katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

14.01.2022-18:29 - (Son Güncelleme: 14.01.2022-18:38)Nevşehir’de Temel Atma Töreni'ne Katılan Bakan Kurum’dan Sert Çıkış: HDP'nin Sözcüsü, Kandil'in Sözlüsü mü Oldunuz?

Nevşehir Kentsel Dönüşüm Konutları ve Derinkuyu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni'ni için sabah saatlerinde Nevşehir’e geçen Bakan Kurum, belediye başkanlarıyla bir araya gelerek gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Cuma namazı için Uçhisar Merkez Camisi'ne geçen Bakan Murat Kurum, Cuma namazı sonrası 135'i Nevşehir Kalesi Kentsel Dönüşüm alanında, 274'ü Kozaklı Emek Mahallesi'nde olmak üzere toplam 409 konut ile Derinkuyu İçme Suyu Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, HDP ve destekçilerine sert çıkıştı. Kurum,  “HDP'nin terörle sözlü olduğunu anladık da, Yozgat'ta ‘Kandil'i yerle bir edeceğim' diyen, bugün ise TBMM'de onlarla kol kola gezenlere ne oluyor? Yoksa siz de HDP'nin sözcüsü, Kandil'in sözlüsü mü oldunuz?” diye sordu.

NEVŞEHİR’E 12,5 MİLYARLIK YATIRIM

Yaklaşık 20 yıldır hizmet verdiklerini ve bu sürede 12,5 milyar liralık yatırım yaptıklarına değinen Kurum; 2,2 milyar lira yatırımla 7 bin 471 konut ve sosyal donatı ürettiklerini, yatırım değeri 735 milyon lira olan 2 bin 294 konut, 57 dükkân, 4 ticaret merkezi, sağlık ocağı, jandarma binası, okul ve caminin yapımına devam ettiklerini belirterek, 94 milyon lira yatırımla 274 konut ve dükkânların da temellerini bugün atacaklarının haberini verdi. Nevşehir için 4’üncü millet bahçesi yapacaklarını aktaran Bakan Kurum, Kızılçukur, Derbent ve Esentepe mevkilerinde ticari karşılama merkezleri yapımı için birkaç ay içerisinde ihaleye çıkacaklarını ve karşılama merkezlerinin yapımına ivedilikle başlayacaklarını belirtti. TOKİ eliyle Ürgüp Üçgüzeller mevkiinde Kentsel Dönüşüm kapsamında ticari karşılaşma merkezi ihalesinin Şubat ayında yapılacağına değinen Bakan Kurum, "Biz bu şekilde milletimize olan sözümüzü tutmaya çalışırken bazılarının teröristlerle söz kestiğine şahit oluyoruz. Yozgat'ta 'Kandil'i yerle bir edeceğim' diyen, bugün ise TBMM'de onlarla kol kola gezenlere ne oluyor? Yoksa siz de HDP'nin sözcüsü, Kandil'in sözlüsü mü oldunuz?" diye sordu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına büyük bir titizlikle devam ettiklerini belirten Bakan Kurum, "Şimdi burada; toplam yatırım bedeli yaklaşık 200 milyon lira olan çok önemli projelerimizin temellerini hep birlikte atıyor, şehrimizde yeni ve tarihî bir dönemi başlatıyoruz. Nevşehir'imizi de 'tarihe vefa geçmişe saygı' sloganıyla ihya ediyor, şehrimizin o eşsiz jeolojik ve tarihi dokusunu gün yüzüne çıkaracak adımlarımızı atıyoruz. Geldiğimizde gerek yerli gerek yabancı turistlerimiz buradaki bu tarihi dokudan daha güzel bir şekilde istifade etsin istiyoruz. Nevşehir Kalesi çevresinde; 11 mahallemizde, toplam 700 bin metrekare alanda kentsel yenileme ve dönüşüm çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettiriyoruz. Bu kapsamda bugüne kadar Mehmet Akif Ersoy Mahallemizde sosyal donatı alanlarıyla birlikte 3 bin 750 konut ürettik, yeni bir yaşam alanı kurduk. Sosyal donatılarıyla, yeşil alanlarıyla vatandaşımızın hak ettiği altyapıyla bu konutlarımızı teslim ettik ve vatandaşlarımız mutlu bir şekilde içerisinde yaşıyorlar. Hiçbir vatandaşımızı da bu dönüşüm sürecinde mağdur etmedik. Önce konutlarımızı inşa ettik; sonra hak sahibi vatandaşlarımızı bu alanlara taşıdık. Bu süreçte de onlara kira yardımı, eşya yardımı, taşınma yardımı gibi her türlü desteği de vermeye gayret gösterdik. Nevşehir Kalesi Tarihi Dönüşüm ve Kentsel Yenileme Projemizle birlikte yatırım değeri 75 milyon lira olan konutlarımızın, dükkânlarımızın yine sağlık ocağımızın temellerini atıyoruz. Vatandaşlarımız için yeni sağlıklı evler, yuvalar ve işyerleri yapıyoruz’’ şeklinde konuştu. 

BİNALAR ARASINDA SIKIŞIP KALMIŞ BİR ŞEHRİ TARİHİ KİMLİĞİNE KAVUŞTURUYORUZ

Yaptıkları çalışmalarda doğaya ve tarihi yapılara titizlikle yaklaştıklarını dile getiren Bakan Kurum, "İçerisinde tünellerden mezar odalarına, suyollarından kaya oyma kiliselere ve manastırdan kamusal alanlara kadar birçok yaşam alanını barındıran dünyanın en büyük yamaç yerleşimini gün yüzüne çıkardık. Buradaki 430 bin metrekarelik alan Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından arkeolojik sit alanı ilan edildi. Böylelikle binalar arasında sıkışıp kalmış bir kayıp şehri, Kayaşehri'mizi, tarihî kimliğiyle yeniden kazandırmış oluyor, milyonlarca ziyaretçimize açmış oluyoruz. Ayrıca bu projemizle Kızılırmak'tan Nar Vadisi boyunca; çevresinde Kurşunlu Camii, Meryem Ana Kilisesi ve Kayaşehir gibi çok kıymetli tarihî mirasları barındıran Nevşehir Kalesi'ne kadar eşsiz bir doğa ve tarih koridoru oluşturuyoruz. Yine dünyanın göz bebeği Kapadokya'mızda, ekolojik koridorlarla şehrimizi merkeziyle bütünleştirecek bir doğa, tarih ve medeniyet aksı daha oluşturacağız. Bu büyük tarihî dönüşüm ve kentsel yenileme projemiz Nevşehirli kardeşlerimize, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun’’ diye konuştu. 

ESNAFI SEVİNDİREN HABER BAKAN KURUM’DAN GELDİ

TOKİ eliyle kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirten Bakan Kurum, Kozaklı ilçesi Emek Mahallesi'nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Buradan sizlerin huzurunda atölye sahibi esnaflarımıza da bir müjde vermek istiyorum. Esnaflarımızı mağdur etmiyor, burada kentsel dönüşümle üreteceğimiz konutlarda onlara hak sahipliği veriyoruz. Kendi yerlerinde oturacaklar, buradaki uygun ödeme koşulları ile vatandaşlarımız bu konutları alabilecekler. Yine bu projemiz kapsamında kaba inşaatını tamamladığımız İlçe Jandarma Komutanlığımızın binasını da en kısa zamanda tamamlayarak yeni yerine taşıyacağız. Emek Mahallesi Kentsel Dönüşüm konutlarımız ve dükkânlarımız da Nevşehir'imize, Kozaklı'mıza hayırlı olsun’’ dedi. 

DERİNKUYU’YA 30 MİLYON LİRA DEĞERİNDE ARITMA TESİSİ

Nevşehir’in alt yapısını en ince ayrıntısına kadar planlayarak çalıştıklarının altını çizen Murat Kurum, "Zengin doğal ve tarihî güzelliklere sahip Nevşehir'imizin altyapısını da en ince ayrıntısına kadar planlıyor, yeni bir atık-çevre koruma modeli oluşturuyoruz." diyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Şehrimizde İller Bankamız aracılığıyla bugüne kadar toplam yatırım değeri 665 milyon lira olan 79 projeyi tamamladık. Bugün de Derinkuyu ilçemizde 30 milyon liralık yatırımla 140 kilometre uzunluğunda içme suyu ve içme suyu arıtma tesisimizin temellerini atıyoruz. Sağlıklı bir şehir yaşamı için sağlıklı nesiller için; bu projemizle israfa neden olan eski şebekeyi yeniliyor, her bir yuvamıza temiz ve sağlıklı suyu ulaştırıyoruz." şeklinde konuştu.


NEVŞEHİR'E 2,2 MİLYAR LİRA YATIRIMLA 7 BİN 471 KONUT VE SOSYAL DONATI ÜRETTİK

Bir yandan sosyal konut projelerinin çalışmalarına da devam ettiklerini belirten Bakan Kurum,"İnşallah dar gelirli ev sahibi olmayan hiçbir vatandaşımız kalmayıncaya kadar konutlar inşa etmeye, yuvalar kurmaya devam edeceğiz." dedi.

Jeolojik yapılarına uygun iş yeri ve satış üniteleri yaptıklarını ifade eden Bakan Kurum, "Nevşehir'imizde bugüne kadar 2,2 milyar lira yatırımla 7 bin 471 konut ve sosyal donatı ürettik. Yatırım değeri 735 milyon lira olan 2 bin 294 konut ve ticari ünitelerimizi yine içindeki sosyal donatılarıyla sağlık ocaklarıyla okullarıyla ve camileriyle yapımına devam ediyoruz. Diğer yandan turizm alanlarında jeolojik dokuya uygun iş yerleri ve satış üniteleri yapıyoruz. Tamamladığımız Uçhisar Cevizlibağ Satış Üniteleri Yenileme Projemizle bin 400 metrekare büyüklüğündeki 41 dükkânı yıkarak yerine Kapadokya'nın doğal ve tarihî dokusuyla uyumlu yeni 11 dükkân yaptık. Nevşehir Küçük Sanayi Sitesi 1. Etapta 400, Uçhisar Cevizlibağ Bölgesi kentsel dönüşüm ve gelişim projesi kapsamında 19 dükkân yapıyoruz. Ürgüp Üçgüzeller Mevcut Satış Ünitelerinin Yenilenmesi Projesi kapsamında çalışmalarımıza başladık. Burada eski yapıların olduğu 19 dükkânı yıkarak 17 dükkân ile 100 araç kapasiteli otopark, yürüyüş yolu ve bağbozumu festival alanı tasarladık. En kısa zamanda ihalesini yaparak Kapadokya'mıza yakışır yeni bir ticari ve yaşam alanı daha kazandırmış olacağız’’ şeklinde konuştu. 

ÜRGÜP MİLLET BAHÇESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZA BAŞLIYORUZ

2018 yılında millet bahçesi projelerine başladıklarını dile getiren Bakan Kurum, "Kozaklı ilçemizin Emek Mahallesi'nde 60 bin metrekare büyüklüğündeki atıl arazi üzerinde, termal turizmin kalbi Kozaklı'daki tesislerin tam ortasında eşsiz güzellikte bir millet bahçesi yapıyoruz. Bu millet bahçemiz ilçemizin silüetini değiştirecek, burada yürüttüğümüz kentsel dönüşüm projemizle bütünleşecek, Kozaklı'mıza yeni bir yaşam alanı katacak. 150 bin metrekare büyüklüğündeki Nevşehir Millet Bahçemizin projelendirme çalışmalarımıza ise devam ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda ihalesini yaparak çalışmalara başlayacağız. Gülşehir İlçesi, Karavezir Mahallesinde yer alan 20 bin metrekare büyüklüğündeki millet bahçemizin de yer seçimini yaptık, proje çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.Nevşehir'imizin doğal ve tarihî zenginliklerine ulaşımı daha da kolaylaştıracak ve zevkli hâle getirecek Bisiklet Yolu projelerimize de devam ediyoruz. Nevşehir, Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi güzergâhında tarih ve doğayla iç içe planladığımız bisiklet yolu projemizi yakında hayata geçiriyoruz. Bugün temellerini attığımız ve 500 milyon lira yatırım değerine sahip yapımı devam eden bu projelerimizi en kısa zamanda tamamlayarak Nevşehirli kardeşlerimizin hizmetine sunacağız’’ dedi. 


SANAYİ BÖLGESİNİN ARAZİ SORUNU ORTADA KALKACAK

Nevşehir’de halihazırda bulunan arazi sorunun çözüme kavuşacağını dile getiren Bakan Kurum, "Vatandaşlarımızın rızasını almak suretiyle Nevşehir sanayisindeki arazi problemlerini çözmek için çalışmalarımız devam ediyor. Sanayi Bakanlığımız ve Bakanlığımızın desteğiyle Camii Cedid Mahallesi'nde Kasaplar Çarşısı bölgesinde belediyemiz eliyle sokak sağlıklaştırma projemize devam ediyoruz. Ayrıca Bakanlığımız desteğiyle İbrahimpaşa ve Mustafapaşa mevkilerinde, Ürgüp'te tarihî sokaklarımızın bulunduğu alanlarda ve Gülşehir merkezde sokak sağlıklaştırma projelerimize de başlıyoruz’’ diye konuştu. 

HDP'NİN SÖZCÜSÜ, KANDİL'İN SÖZLÜSÜ MÜ OLDUNUZ?

Göreve geldiklerinden beri vatan aşkı ile çalıştıklarını belirten Kurum, teröristlerle söz kesenlere sert çıkıştı. Bakan Kurum, "Şehitlerimizin ahı, şehitlerimizin annelerinin ve babalarının ahı; teröristleri, terörle söz kesinleri ve bunlarla kol kola yürüyenleri maşeri vicdanda yargılayacak ve ebediyen mahkûm edecektir. HDP'nin terörle sözlü olduğunu anladık da, Yozgat'ta 'Kandil'i yerle bir edeceğim' diyen, bugün ise TBMM'de onlarla kol kola gezenlere ne oluyor? Yoksa siz de HDP'nin sözcüsü, Kandil'in sözlüsü mü oldunuz? Siz 'Gerekirse tek kurşunum kalana kadar vatanı savunurum.' diyen Gazi Mustafa Kemal'in emanetine ihanet ettiniz. Aziz milletimiz bu ihaneti affetmez, teröre müsamaha gösterenlere asla tahammül etmez. Ve bunlara gereken cevabı dün olduğu gibi bugün de yarın da mutlaka verecektir.Varsın onlar; terörle, teröristle kol kola girsinler hatta söz kessinler. Biz milletimizle yürümeye ve sadece milletimize hizmet etmeye devam edeceğiz’’ dedi. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal