NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den flaş açıklama: 'Türkiye'nin meşru endişelerini çözmeye çalışıyoruz'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Çekya Başbakanı Petr Fiala ile NATO karargahında gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmasında, "Türkiye'nin meşru endişeleri var. Bunları Finlandiya ve İsveç ile çözmeye çalışıyoruz" dedi.

23.06.2022-17:51 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-17:53)

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi sebebiyle Brüksel'de bulunan Çekya Başbakanı Petr Fiala, NATO karargahını ziyaret ederek Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin sonrasından düzenlenen ortak basın toplantısında kritik açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO'nun genişleme sürecinde tüm üye ülkelerin güvenlik endişelerinin göz önüne alarak ilerleme sağlanması gerektiğini dile getirerek, "Türkiye'nin meşru endişeleri var. Bunları Finlandiya ve İsveç ile çözmeye çalışıyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Stoltenberg ayrıca, 28-30 Haziran tarihleri arasında İspanya'nın Başkenti Madrid'de düzenlenecek NATO Zirvesi'nde görüşülecek konulardan birisinin İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurularının olduğunu belirterek, Rusya'nın saldırılarının devam ettiği Ukrayna'ya yönelik bir yardım ve destek paketinin görüşülecek bir diğer önemli konu olduğunu sözlerine ekledi.

'İsveç ve Finlandiya'nın üyeliklerini destekliyoruz'

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Çekya Başbakanı Petr Fiala, 'Çekya olarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliklerini destekliyoruz. Bu genişleme güvenliğimiz için önemli' ifadesinde bulundu. Başbakan Petr Fiala, 1 Temmuz'dan itibaren AB dönem başkanlığı görevine getirilecek olan Çekya'nın başkanlığı döneminde en önemli konunun Ukrayna olacağını dile getirirken, “Ukrayna'ya desteğimiz devam edecek. Ordumuzda bulunan Sovyet silahlarını Ukrayna'ya verdik ve envanterimizde neredeyse hiç kalmadı. Yerini yeni NATO silahlarıyla doldurmalıyız” açıklamalarında bulundu.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal