NASA’dan tedirgin eden araştırma: İnsanların üzerine düşmesinden korkuyoruz

1998’de inşası biten Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), beklenen çalışma süresini çoktan tamamladı. NASA araştırmacıları istasyonun atmosfere kontrolsüz olarak girmesi durumunda insanların üzerine düşebileceğini bildirdi.

30.10.2023-09:56 - (Son Güncelleme: 30.10.2023-17:29)

Uzay ajansına bağlı olarak faaliyet gösteren Uzay Güvenliği Danışma Paneli'nin (ASAP) perşembe günü düzenlenen toplantısında 1998’de inşası biten Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile ilgili endişe verici bilgiler paylaşıldı.

Yetkililer, istasyonun atmosfere kontrolsüz biçimde giriş yapması halinde insanların üzerine düşebileceğinden korktuklarını dile getirdi.

İnsanlığın üzerine düşmesinden korkuyoruz

TRT Haber'in Futurism, Space Policy Online, Independent'e dayadırdığı haberde: Toplantıda istasyonu yörüngesinden çıkarıp çekmek için özel bir "uzay römorkörü" inşa edilmesinin zorunluluk olduğu belirtildi.

ASAP Başkanı Patricia Sanders, "UUİ'nnin ömrünün sonuna geleceği gün kaçınılmaz. O günü biz belirleyemeyebiliriz. İstasyonun kontrolsüz şekilde yörüngeden çıkmasına izin vermemiz düşünülemez" ifadelerini kullandı.

"İstasyon çok büyük ve Dünya'nın geniş bir bölgesinde insanlar için aşırı tehlike oluşturacaktır" diyen Sanders "Bir felaketi önlemek istiyorsak, bunun için şimdi kaynak sağlanması gerekiyor" dedi.

Uluslararası Uzay İstasyonu

İlk değil ama boyut olarak riskli

Bir uzay aracının yörüngeden çıkması NASA için yeni bir şey değil.

Ancak UUİ'nin boyutu daha büyük bir risk oluşturuyor ve daha fazla hassasiyet gerektiriyor.

Uçtan uca 358 metrelik uzunluğuyla UUİ, düşmesi ve atmosferi tek parça halinde aşması durumunda kolaylıkla tüm bir stadyumu ezebilir.

2030’a kadar faaliyetine son verilmesi planlanıyor

NASA, UUİ'yi 2030'a kadar kullanımdan kaldırmak istediğini ve bunu bir çeşit römorkörle yapmayı planladığını belirtiyor.

Buna göre söz konusu römorkör, istasyonu atmosfere doğru itecek ve kendisi bu esnada yanarak yok olurken UUİ parçalarının yerleşimlere uzak bir noktaya düşmesini sağlayacak.

NASA yetkilileri, römorkörü "geliştirmeye başlamak" için yaklaşık 180 milyon dolar tahsis edildiğini açıkladı. Ancak aslında istasyonu inşa etmenin maliyeti 1 milyar dolara kadar çıkabilir.

NASA, bu maliyetleri karşılamak için gelecek yıl için bütçenin 27,2 milyar dolara çıkarılmasını talep etti.

Öte yandan haziran ayında ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan 2023 Mali Sorumluluk Yasası, uzay ajansının muhtemelen bütçe kesintilerine maruz kalacağı anlamına geliyor.

Sanders, bu kesintiler gerçekleşirse NASA'nın "zor seçimler" yapmak zorunda kalacağını belirtiyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
muratcankilic@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal