Moody's ' ten Coronavirüs ile Petrol Fiyatları Değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, coronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki şokun kredi notlarını negatif etkileyeceğini açıkladı.

24.03.2020-13:49 - (Son Güncelleme: 24.03.2020-13:46)Moody's ' ten Coronavirüs ile Petrol Fiyatları Değerlendirmesi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, coronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki şokun kredi notlarını negatif etkileyeceğini açıkladı.

Moody's'ten gelen açıklamada, dünyada hızlıca yayılan coronavirüs salgınının ekonomik görünümün bozulmasına, petrol fiyatlarının hızlıca düşmesine ve finansal piyasalarda çalkantılara sebep olduğu ifade edildi.

Dünya genelinde pek çok sektörde daha önce görülmemiş kredi şoklarının yaşandığı belirtilen açıklamada, ekonomik çalışmalardaki kesintilerin haziran sonuna kadar sürmesinin ve senenin ikinci yarısında toparlanma görülmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Açıklamada, merkez bankaları aracığıyla atılan parasal büyüme adımları ve bunlara bağlı gerçekleşen mali politikaların likidite baskılarını rahatlatacağı belirtilerek, bunların finansal sektör karlılıklarını negatif etkileyeceğin altı çizildi.

Coronavirüs salgını ve petrol fiyatlarındaki düşüşe en korunmasız kalan kurum ve ülkelerin kredi notlarının en fazla olumsuz etkileneceği belirtilen açıklamada, "Coronavirüs salgını ve petrol fiyatları şokunun finansal kurumların varlık değerlerine olumsuz etkisi olacak." ifadesi kullanıldı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR