Mimar Sinan'ın kalfalık eseri Barbaros Hayrettin Paşa Camii, 2022 yılı içerisinde ibadete açılacak!

Beşiktaş Levent'te yapımı sürmeye devam eden Barbaros Hayrettin Paşa Camii'nin kaba inşaatı tamamlandı. İşte haberin detayları...

16.06.2022-13:55 - (Son Güncelleme: 16.06.2022-13:55)

Mimar Sinan'ın kalfalık eseri Süleymaniye Camii'nden öykünerek tasarlanmış olan Beşiktaş Levent'teki Barbaros Hayrettin Paşa Camisi'nin kaba inşaatı tamamlandı. Caminin iç kısmındaki çalışmalar ise sürmeye devam ediyor. Barbaros Hayrettin Paşa'yı anlatması adına caminin iç dekorasyonunda yapılacak süslemeler ve asılacak ayetler deniz ve su teması olacak. 

Caminin halısının rengi mavi tonlarında olurken, kuşak kısmına Rahman Suresi yazılacak. Diğer yandan, caminin 2022 yılı içerisinde ibadete açılması planlanmaktadır. İhale bedeli 159 milyon 738 bin TL olan cami, 7 bin metrekarelik alan üzerinde yükselmeye devam ederken, kapalı ve açık alanlarıyla beraber toplam 20 bin kişi kapasiteli olacak. 

Kapalı ve açık alanları, gerektiği zaman deprem toplanma alanı olacak şekilde kullanılacak. Camide tam tamına 900 araçlık 4 katlı otopark bulunacak. 23 metre ana kubbe çapına sahip caminin ana kubbe yüksekliği de 44 metre olacak. Caminin 2 minaresi 66, 2 minaresi 77 metre yükseklikte inşa edilecek. İçerisinde 9 asansörün de bulunacağı camide, 1 de çok amaçlı salon bulunulacak. 


''Neredeyse kapalı açık alanlarında 20 bin insan namaz kılabilecek'' 

Söz konusu camii inşaatı hakkında bilgi veren Barbaros Hayrettin Paşa Cami inşaatının koordinatörü, Levent Cami Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk konuya yönelik, “Kaba inşaatımız bitti. Minarelerimizin 2 tanesi bitti. Alemlerini taktık, çinilerini koyduk, boyasını yaptık. Diğer iki minaremizde de iskeleler kurulmuş durumda. Aşağıda alemleri hazırlanmış, üzerine kurşun kaplamaları yapılacak, alemleri takılarak yerine monte edilecek. Bu camimiz bir Cuma namazı ihtiyacı için bölgenin çok gerekli bir noktasında. Yaklaşık kapalı açık alanlarında 20 bin insan namaz kılabilecek. Burası Barbaros Hayrettin Paşa'nın askerlerinin eğitim alanı, bizde konsept olarak deniz ve suyu dikkate aldık. Bizim ana kubbe ve kuşak yazımızda bunu hissedecekler. Camimizin içerisinde kullandığımız süslemelerde cam, vitray ve diğer çalışmalarda bunu hissedecekler. Bu sene içerisinde burada namaz kılarak Kuran-ı Kerim'in ayetlerine ve hadislere layık oluruz diye umut ediyorum. Halımız şu an atölyelerde imal edilmektedir. Halıda tercih ettiğimiz renk caminin genel konsepti olan deniz ve suya yakın bir renk olması gerekiyor. Bu da mavi ve tonları olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. 2022 senesi içerisinde camimizde namaz kılacağız inşallah” diye söyledi.


Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal