MGK: Meşru Müdafaa Hakkımızı Kullanırız

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı.

02.06.2021-20:52 - (Son Güncelleme: 02.06.2021-20:52) MGK: Meşru Müdafaa Hakkımızı Kullanırız

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 13.45'te toplandı. 5 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.

5 saat süren toplantının ardından bildiri yayımlandı. Toplantıda Irak'ın kuzeyinde süren Pençe operasyonları ele alındı. Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz'deki gelişmeler başta olarak bölgesel ve ulusal güvenlik konuları değerlendirildi.

MGK BİLDİRİSİNDE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR 

"Güney sınırlarımız boyunca terör örgütlerini etkisiz ve sınırlarımızı güvenli hale getirmeye yönelik harekatlar kesintisiz şekilde sürdürülecektir."

"Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımızı kullanacağız."

"İsrail'in Filistin'i hukuksuz işgali ve sivil halkı kasten hedef alan insanlık dışı eylemleri şiddetle kınandı.

MGK BİLDİRGESİNDEKİ BAŞLIKLAR

- PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve dışında azim, kararlılık ve başarıyla icre edilen operasyonlar ile yürütülen faaliyetler değerlendirilmiştir.

- Terörün kaynağında bertaraf edilmesi maksadıyla, komşularımızın egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak sürdürülen sınır ötesi harekatların, ülkemizin yanı sıra komşularımızın güvenliğini ve huzurunu tesis etme hedefiyle gerçekleştirildiği belirtilmiş, Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkını kullanma hususundaki tutumunu muhafaza edeceği vurgulanmıştır.

Bu çerçevede önümüzdeki dönemde de Güney sınırlarımız boyunca terör örgütlerini etkisiz ve sınırlarımızı güvenli hale getirmeye yönelik harekatların kesintisiz bir şekilde sürdürüleceği belirtilmiştir.

- Türkiye'nin Kıbrıs meselesinin nihai çözüme kavuşturulmasını teminen egemen, eşit, bağımsız iki devletli çözüm yaklaşımını kararlılıkla destekleyeceği ve bu amaç doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerinin korunmasına matuf her türkü tedbiri almaya devam edeceği ifade edilmiştir.

- Ege ve Akdeniz'de uluslararası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk dahilinde karşılıklı diyalohla bölgede barış ve güvenliğin sürdürülebilir olması ve meselelerin çözümüne yönelik ilerleme kaydedilmesi için Türkiye'nin hak, alaka ve menfaatlerini hiçe sayan provokasyon, hukuk dışı eylem ve saldırgan söylemlerden uzak durulması gerektiğinin altı çizilmiştir.

- İsrail'in Filistin topraklarını hukuksuz işgali ve sivil halkı kasten hedef alan insanlık dışı eylemleri şiddetle kınanmış, savaş suçu niteliğindeki İsrail saldırılarının tekrarlanmaması ve Filisin meselesine adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla uluslararası topluma üzerine düşen mesuliyetin gereğini gecikmesizin ve samimiyetle yerine getirme çağrısında bulunulmuştur.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal