Mevsimsel Alerji Nedir?

Mevsimsel alerji nedir? Mevsimsel Alerji tedavi yolları nelerdir? Mevsimsel alerjiden nasıl korunabiliriz? İşte cevaplar..

03.04.2021-13:15 - (Son Güncelleme: 16.04.2021-12:13)Mevsimsel Alerji Nedir?

'Mevsimsel alerji nedir?' sorusu özellikle ebeveynlerin sıklıkla cevabını aradığı bir soru olsa da yetişkinlerde de mevsimsel alerji yoğun olarak görülmektedir. Mevsimsel alerji, dikkat edilmediğinde çeşitli solunum yolları hastalıklarına neden olabilmektedir. Peki, mevsimsel alerji nedir? Mevsimsel alerjiden korunma yolları nelerdir?

MEVSİMSEL ALERJİ NEDİR?

'Mevsimsel alerji nedir?' sorusu bahar aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla merak edilen bir soru olmaya başladı. Mevsimsel alerji, bitkilerin ve çiçeklerin canlanması neticesinde polenlerin etrafa saçılması ile birlikte oluşan alerji türüdür. Bitki tozları ya da daha çok bilinen adıyla polenler rüzgarın da yardımıyla çok geniş alanlara yayılırlar. Kimi insanların bu polenlere karşı alerjisi vardır. Saçılan bitki tozlarının vücuda yapışmasıyla birlikte kişilerde; burun akıntısı, tıkanıklık, hapşırık, göz sulanması, gözlerde ve vücudun belirli yerlerinde kızarıklık, kaşıntı ve astım belirtileri görülür. Bazen, bu belirtilerin tamamı görülürken, bazen de sadece birkaç tanesi görülür. 

MEVSİMSEL ALERJİ TEDAVİ YOLLARI NELERDİR?

Mevsimsel alerjiler dönemsel alerji türlerinden olduğu için uygulanan tedavi metotları da dönemsellik arz etmektedir.

Alerjiden korunmak için yapılabilecek ilk şey alerjiye yol açan alerjen maddelerden uzak durulmasıdır. Bu nedenle kişi, alerjiyi tetikleyen koşulları ve etkenleri bilmelidir. Bunun için uzman bir hekime başvurup alerjen testi yaptırmalıdır.

Mevsimsel alerjiden korunmanın ikinci yolu ise ilaç tedavisidir. Yapılan testler çerçevesinde uzman doktor kişiye çeşitli ilaçlar önerir. Derideki kızarıklık ve döküntüler için krem kullanılırken, daha başka belirtiler için şurup veya hap kullanılmaktadır.

Mevsimsel alerjiden korunmanın üçüncü yolu ise aşı tedavisidir. Bu aşılar mevsimsel alerjiyi tamamen yok etmese de kişiyi alerjiden uzak tutar ve korur.

Çiçeklerin ve bitkilerin yoğun olarak bulunduğu ortamlardan uzak durmak da mevsimsel alerjiden korunmanın yöntemlerinden biridir. Özellikle polenlerin her yere dağıldığı bahar aylarında dışarıda mümkün olduğunca az sürede durulmalıdır. Öte yandan, dışarıdan eve gelindiğinde kıyafetlerin seri bir şekilde değiştirilmesi ve hemen akabinde duş alınması da mevsimsel alerjiden korunma yollarından biridir. Kıyafetlerin değiştirilmesiyle birlikte dışarıda bulunan polenlerin evin içine dağılması da önlenmiş olunur.


Mevsimsel alerjiler, dikkatli olunmadığında astım ve bronşit gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarına neden olabilmektedir. Bu nedenle mevsimsel alerjinin üzerinde önemle durulması ve muhakkak uzman hekim desteği alınması gerekmektedir.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal