Meteoroloji, Ülkenin Doğusu İçin Kar Yağışı Alarmı Verdi

Meteoroloji'den yapılan son tahminlere göre ülkenin doğu kesimlerinde şiddetli kar yağışı bekleniyor. Marmara'da ise hava sıcaklıklarının bir nebze de olsa yükseleceği düşünülüyor.

28.01.2019-09:55 - (Son Güncelleme: 28.01.2019-09:48)Meteoroloji, Ülkenin Doğusu İçin Kar Yağışı Alarmı Verdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden hava durumu ile alakalı son dakika uyarılar gelmeyi sürdürüyor. Ülkenin büyük kesiminde hava sıcaklıkları mevsim normalleri üstünde seyrederken, bazı bölgelerimizde yoğun kar yağışları yaşamı olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Meteoroloji'nin sitesinde bazı şehirlerimiz için yoğun kar yağışı uyarısı ve çığ tehlikesi uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Kıyı Ege, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu, Edirne, Çanakkale, Mersin, Osmaniye, Hatay, Ağrı ve Iğdır etrafları ile Adana'nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği düşünülüyor.

Yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak, Güney Ege taraflarında ve Hatay çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Ağrı ve Iğdır çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor.

Yağışların Şırnak çevrelerinde kuvvetli sağanak, Bitlis, Hakkari, Muş'un güneydoğusu ve Şırnak'ın doğu taraflarının yüksekleri ile Van'ın güney ilçelerinde yer yer yoğun kar biçiminde olacağı düşünülüyor. Bu sabah saatlerinde Marmara'nın doğusu, İç Ege ve İç Anadolu ile Doğu Anadolu'nun kuzey taraflarında yer yer sis ve pus bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Marmara'da 2 ila 6 derece yükseleceği, diğer taraflarda önemli bir değişiklik olmayacağı düşünülüyor.

RÜZGAR

Çoğunlukla güney ve güneybatı tarafından hafif ara sıra orta kuvvette Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneydoğudan yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/sa) eseceği düşünülüyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Şırnak çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı düşünüldüğünden olması muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

YOĞUN KAR VE ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI

Bitlis, Hakkari, Muş'un güneydoğusu ve Şırnak'ın doğu taraflarının yüksekleri ile Van'ın güney ilçelerinde yoğun kar yağışı (20 cm üzeri) ve güneyli yönlerden kuvvetli rüzgar (40-60 km/saat) beklenmektedir. Yerde mevcut yüksek miktardaki kar örtüsünün üzerine yoğun kar yağışları olacağından, bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda çığ tehlikesi vardır. Vatandaşların ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal