Merkez Bankası'ndan Enflasyona Karşı Kararlılık Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamalarda enflasyonun düşeceğini açıkladı.

26.11.2021-12:09 - (Son Güncelleme: 26.11.2021-14:48)Merkez Bankası'ndan Enflasyona Karşı Kararlılık Açıklaması!

Son dakika gelen bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu son günlerde yaşanan döviz artışları ve enflasyon hakkında açıklamalarda bulundu. Kavcıoğlu yaptığı açıklamalarda şu sözlere değindi; TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir"

TÜRKİYE EKONOMİSİ GÜÇLENEREK İLERLİYOR

TCMB, Finansal İstikrar Raporu'nun Kasım 2021 sayısını yayımladı. Şahap Kavcıoğlu raporda Türkiye'nin ekonomisinin toparlanma aşamasında olduğunu belirterek konu ile ilgili şu açıklamalara yer verdi; "İktisadi faaliyetteki güçlü seyir reel sektör firmalarının ciro, karlılık ve likidite göstergelerine olumlu yansımaktadır. Reel sektör yabancı para (YP) pozisyonundaki iyileşme devam etmektedir. Salgınla birlikte artan reel sektör ve hane halkı borçluluk oranları salgın öncesi seviyelerine gerilemiştir. Hane halkı finansal varlıklarının yükümlülüklerine göre daha fazla artması bireylerin borç ödeme kapasitesini desteklemiştir. 2021 yılında kredi büyümesindeki yavaşlama temelde ticari kredilerden kaynaklanırken, para politikasında yakın dönemde yapılan güncellemeler sonrasında ticari kredi büyümesi toparlanmaktadır. Cari denge ve enflasyon görünümü için önem arz eden bireysel kredi büyümesine yönelik güçlendirilen makroihtiyati çerçevenin etkileri yakından takip edilmektedir"

ENFLASYON ORTA VADEDE YÜZDE 5'E DÜŞECEK

Bankacılık sektörünün yükselişine değinen Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamaların devamında enflasyonun orta vadede yüzde 5'e düşmesini beklediklerini belirterek açıklamasında şu sözlere yer verdi; "Sektörün karlılık performansındaki iyileşme sermaye yeterliliğini desteklemektedir. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makro ekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Bu çerçevede, finansal istikrara ilişkin güncel durum ve görünümle birlikte küresel ve yurt içi makro ekonomik gelişmelere yer verdiğimiz Finansal İstikrar Raporumuzun 33’üncü sayısının okuyucular için faydalı olmasını dilerim."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal