Merkez Bankası eski başkanı Hafize Gaye Erkan neden istifa etti?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı görevinden istifa eden Hafize Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan getirildi. Erkan’ın neden istifa ettiği ise merak edilen soruların başında geliyor. Detaylar haberimizde…

03.02.2024-10:47 - (Son Güncelleme: 03.02.2024-17:34)

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, son dönemde kendisine yönelik gerçek dışı bilgilerle itibar suikastı kampanyası düzenlendiğini belirterek görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ekonomi dünyasında deprem etkisi yaratan bu gelişme sonrası Merkez Bankası’nın başına Fatih Karahan getirilirken Hafize Gaye Erkan’ın neden istifa ettiği sorusu merak edildi. 

Hafize Gaye Erkan neden istifa etti?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, kendisine yönelik karalama kampanyasının kendisini ve ailesini olumsuz yönde etkilememesini gerekçe göstererek görevinden istifa ettiğini açıkladı. Erkan istifasını şu sözlerle duyurdu:

Hafize Gaye Erkan

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Saygılarımla."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal