Merkez Bankası BAE İle Yapılan Anlaşmanın Ayrıntılarını Paylaştı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 24 Kasım günü Türkiye-BAE arasında yapılan anlaşma hakkında açıklama yaptı.

25.11.2021-09:16 - (Son Güncelleme: 25.11.2021-09:25)Merkez Bankası BAE İle Yapılan Anlaşmanın Ayrıntılarını Paylaştı!

Son dakika gelen bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye'nin BAE ile yaptığı anlaşma hakkında açıklama yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye'nin BAE ile yaptığı anlaşma hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda anlaşmanın iki ülke arasındaki iş birliğini güçlendireceğinin altını çizerek şu ifadelere yer verdi; "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 24 Kasım 2021 tarihinde merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine zemin oluşturmak üzere bir Mutabakat Zaptı imzalanmıştır. Söz konusu anlaşma kapsamında iki ülkenin merkez bankası arasında merkez bankacılığı konularında iş birliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmesi planlanmaktadır"

FAHRETTİN ALTUN'DAN ANLAŞMA HAKKINDA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda yapılan anlaşmanın her iki ülkenin de ekonomik faydasına olduğunu belirterek şu sözleri söyledi; "Türkiye ve BAE, ikili ekonomik ilişkilerini güçlendirme ve bölgesel iş birliği fırsatlarından yararlanma hususlarında kararlıdır. Bunun, Türkiye-Körfez ilişkilerinde bölgesel istikrar açısından yeni bir dönemin başlangıcı olacağına inanıyoruz" 

NELER YAŞANMIŞTI?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BAE Veliaht Prensi El-Nahyan ile görüştü. Görüşmede ulaştırma, borsa, teknoloji gibi konuların ön plana çıkması bekleniyor.

BAE TÜRKİYE'YE 100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPMAYI PLANLIYOR

İngiliz basınında öne çıkan haberlere göre 2022 yılının ilk aylarında Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye'ye 100 milyar dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.

YATIRIMLAR SONUCU YEŞİL PROJELER DESTEKLENECEK

Yapılan anlaşmalar neticesinde BAE ağırlıklı olarak Türkiye'de yapılacak olan yenilenebilir projelere destek olacak. Bunun yanı sıra, enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında Türkiye'ye doğrudan yatırımlar yapılacak.

BAE'Lİ YETKİLİ AÇIKLADI: BU GÖRÜŞME TARİHE GEÇECEK

BAE Devlet Başkanı Diplomasi Danışmanı Enver Gargaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, El-Nahyan ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinin tarihi olduğunu ve her iki ülke açısından da faydalı gelişmelere yol açacağını açıkladı. Enver Gargas yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Şeyh Bin Zayed, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile tarihi ve olumlu bir toplantı yaptı. Toplantının ana odak noktalarını da iş birliği ve ekonomik ortaklıklar oluşturdu. BAE köprüler kurma ve ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor. Refah ve kalkınma içerideki içgüdümüz olduğu gibi dış politikamızın da lokomotifidir."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal