Memur maaş zammı için geri sayım: Gözler enflasyon rakamlarında

Asgari ücrete yapılan zammın belli olmasının ardından gözler memur ve memur emeklilerin maaşlarına yapılacak zamma çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Çarşamba günü açıklayacağı enflasyon rakamlarının ardından enflasyon farkı ortaya çıkacak. İşte detaylar…

01.01.2024-13:55 - (Son Güncelleme: 01.01.2024-17:38) Memur maaş zammı için geri sayım: Gözler enflasyon rakamlarında

Milyonlarca memur ve emekli, TÜİK’in Çarşamba günü açıklayacağı Aralık ayı Enflasyon rakamlarını heyecanla bekliyor. 

TÜİK’in son açıkladığı enflasyon rakamlarına göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bir önceki aya göre yüzde 3,28 artarken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 33,66 artış oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 6'lık zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun, 2024-2025'teki memur maaşları ile memur emeklisi aylıklarına zammı da içeren toplu sözleşmeye ilişkin kararı uyarınca, 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15'e ilave olarak enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Memur zam

Memur, sözleşmeli ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

En düşük memur maaşı 33 bin lira olacak

Öngörülen artış ile en düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor. Belirlenecek artış, 65 yaş, engelli ve evde bakım aylıklarına da etkili olacak.

Aralık ayında enflasyon beklentisi yüzde 3,19

Öte yandan aralık ayı enflasyonu beklenti anketine göre, söz konusu ay için enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 3,19, yıllık enflasyon beklentisi de yüzde 65,19 oldu. (TRT Haber) 

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal