Londra-Atina hattında büyük gerilim: Sunak’tan Miçotakis’e rest

İngiltere ile Yunanistan arasında daha önce yaşanan Elgin Mermerleri gerilimi yeniden yükseldi. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, tarihi eserin Atina’ya iade edilmesi gerektiğini belirtirken İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın bu sözler üzerine Miçotakis ile görüşmeyi askıya aldığı bildirildi. İşte ayrıntılar…

28.11.2023-09:46 - (Son Güncelleme: 28.11.2023-17:30)

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in Elgin Mermerleri hakkındaki sözleri sebebiyle kendisiyle bugün yapmayı planladığı görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı.

Miçotakis, yaptığı yazılı açıklamada, "İngiltere Başbakanı'nın, programlanmış görüşmemizi, görüşmeye saatler kala iptal etmesinden duyduğum rahatsızlığı dile getiriyorum." ifadesini kullandı.

Yunanistan ve İngiltere'nin tarihi dostluk bağına sahip olduğunu belirten Miçotakis, iki ülke ilişkilerinin çerçevesinin de son derece geniş olduğunu dile getirdi.

Elgin Mermerleri konusunda görüşlerimiz bellidir

AA’nın haberine göre; Miçotakis, "Yunanistan'ın Elgin Mermerleri konusundaki görüşleri bellidir. İngiliz mevkidaşımla bunları ve Gazze, Ukrayna, iklim krizi, göç gibi uluslararası gündemdeki büyük sorunları konuşma fırsatım olmasını umardım. Görüşlerinin doğruluğuna ve adil olduğuna inanan kimse asla görüşlerin çatışmasından korkmaz." değerlendirmesinde bulundu.

Elgin Mermerleri

İngiliz medyasına verdiği demeçte British Museum'da bulunan Elgin Mermerleri'nin Yunanistan'a geri gönderilmesi gerektiğini belirten Miçotakis, Atina Akropolisi'nden İngiltere'ye götürülen ve geri kalan kısmı Atina'daki Akropolis Müzesi'nde sergilenen Elgin Mermerleri'nin bu şekilde iki ayrı ülkede sergilenmesini "Mona Lisa tablosunu ikiye kesip sergilemeye" benzetti.

Bugün görüşeceklerdi

Miçotakis bu akşam İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Keir Starmer ile görüştü. Yunanistan-İngiltere ilişkilerinin ele alındığı görüşmede, Avrupa güvenliği, göç meselesi, iklim krizi, Orta Doğu'daki son gelişmeler gibi konular da değerlendirildi.

Yunanistan Başbakanlık Ofisinden cumartesi yapılan açıklamada, İngiltere'ye üç günlük ziyarette bulunacak Miçotakis'in salı yerel saatle 12.45'te Sunak ile görüşeceği duyurulmuştu.

İngiltere ile Yunanistan arasında Elgin Mermerleri krizi 

Atina Akropol'ünün bir parçası olan Elgin Mermerleri, Londra'da Britanya Müzesi'nde yer alıyor. 1800'lü yılların başında İstanbul'da büyükelçilik yapan Lord Elgin, heykel ve kabartmalarını incelemek ve rölövelerini çıkartmak üzere izin alarak mermerleri İngiltere'ye götürmüştü. Atina, uzun yıllardır mermerlerin iadesini istiyor.

Tarihi eserler, Yunanistan topraklarının Osmanlı İmparatorluğu'na ait olduğu 19. yüzyılda başlarında, İngiliz diplomat Lord Elgin (Thomas Bruce) tarafından İngiltere'ye götürülmüştü.

Mermer eserler M.Ö. 447-432 yılları arasında inşa edilmişti.

British Museum'da sergilenen eserler arasında tapınağın duvar süslerinin (friz) 75 metrelik bir kısmı da bulunuyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal