Sıradaki Videolar
20 Nisan 2021 Salı 15:31 - (Son güncelleme: 12 Nisan 2024 Cuma 13:20)

Lise Öğrencileri 3 Haftada İnsansız Su Altı Robotu Yaptı

Manisa Fen Lisesi öğrencileri, 3 haftada geliştirdikleri yapay zekalı insansız su altı robotunu havuzda denedi.

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl  21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek.

Birçok okulun katılın festivale, her yıl çeşitli projelerle katılan ve çeşitli dereceler elde etmeyi başaran Manisa Fen Lisesi, festival kapsamındaki Su Altı Sistemleri Yarışması için proje geliştirdi.

KENDİ KENDİNE KARAR VEREBİLEN İNSANSIZ SU ALTI ROBOTU

Lise öğrencilerinin 3 boyutlu katı modelleme programında hazırladığı su altı manevra kabiliyetine sahip robot, yapay zekayla kendi kendine karar verebilen ve bazı görevleri otonom şekilde yerine getirebilen özelliklerle tasarlandı.

ROBOTU 3 HAFTADA TAMAMLADILAR

Yoğun mesai harcayarak 3 hafta gibi kısa bir sürede robotu tamamlamayı başaran Manisa Fen Lisesi İnsansız Su Altı Araçları Takımı, Atatürk Olimpik Yüzme Havuzları'nda robotun performans test çalışmalarına başladı.

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ve proje danışmanı Ertuğ Gözaydın, takımlarını Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri'nde eğitim gören 10 öğrenciden oluşturduklarını, takım içinde mekanik, yazılım, elektronik ve halkla ilişkiler ekiplerinin bulunduğunu aktardı.

Gözaydın, öğrencilerin 3 aylık işi 3 haftada bitirdiğini belirterek, ‘‘Esas amacımız milli savunma sanayisine, milli teknolojiye katkı sağlayabilecek mühendisler yetiştirebilmek, bunun altyapısını oluşturabilmek.’‘ dedi.


İHA VE SİHA İLE YAPILAN ATILIMI SU ALTINDA SÜRDÜRMEK İSTİYORLAR

Takımın yazılım bölümü kaptanı Ahmet Necip Önder, hazırladıkları robotla yurt içindeki yarışmalarda kendilerini kanıtladıktan sonra yurt dışındaki yarışmalarda da yer almayı istediklerini söyledi.

Robotlarının çok fonksiyonlu olduğunu ve yapay zekayla çeşitli görevleri otonom olarak yerine getirebildiğini dile getiren Ömer Efe Ulusoy ise farklı görevleri de robota entegre edebildiklerine işaret etti.

Takımın mekanik bölümü kaptanı Burakhan Arıkanlı da gelecekte Türkiye'nin İHA ve SİHA'larla yaptığı atılımı, su altında da sürdürmeyi hayal ettiklerini kaydetti.

Takım kaptanı Hakkı Arda Acar ise Karadeniz ve Akdeniz'deki doğalgaz arama çalışmaları ile ülke savunmasında görev almak üzere teknolojiler geliştirmeyi hayal ettiklerini söyledi.

Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş, öğrencilerin gayretli çalışmasının meyvelerini TEKNOFEST'te almayı umut ettiklerini dile getirdi.


DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr