Levent Tüzemen Galatasaray'ın Kopenhag maçı öncesi UEFA'ya seslendi: Hakemler adaletli yönetsin

Ünlü spor yazarı Levent Tüzemen, Galatasaray'ın konuk olacağı Kopenhag mücadelesi öncesi çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tüzemen, hakem atamalarına tepki göstererek "Hakemler adil bir maç yönetsin" dedi. İşte detaylar...

11.12.2023-10:18 - (Son Güncelleme: 12.12.2023-09:07) Levent Tüzemen Galatasaray'ın Kopenhag maçı öncesi UEFA'ya seslendi: Hakemler adaletli yönetsin

Ünlü spor yazarı Levent Tüzemen, Şampiyonlar Ligi A Grubunun son haftasında oynanacak Kopenhag - Galatasaray maçına Daniele Orsato'nun atanmasıyla ilgili Sabah'ta değerlendirmelerde bulundu.

“Bunun en ağır bedelini Celtic taraftarı ödedi”

Yazdığı yazının çok ses getirdiğine ve Filistin’e destek verenlere UEFA’nın ağır bir şekilde cezalandırmasına tepki gösteren Tüzemen; "1 Aralık günü "Filistin'e desteğin cezası mı?" başlıklı yazım büyük ses getirdi. Bana ve Spor Müdürü Murat Özbostan'a yazı ile ilgili tebrikler geldi. Türkiye'nin Filistin'e destek vermesi, Avrupa'nın sessiz kalması, ABD'nin İsrail'i desteklemesi insanlık adına bana göre daha büyük vahşetti. 'Spora siyaset girmesin' diyoruz ama UEFA, Filistin'e destek veren kulüplere cezalar kesti. Bunun en ağırını Celtic taraftarı ödedi" ifadelerini kullandı.

“Galatasaray hakem kıyımına uğradı”

Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde son oynadığı Bayern Münih ve Manchester United maçlarında hakem hatalarına maruz kalmasına ilişkin konuşan Levent Tüzemen "Galatasaray da hakem kıyımına uğradı. Münih'teki Bayern maçında Portekizli hakem Nobre tüm otoritelerin ikinci sarı kart ve ardından kırmızı olması gerektiği pozisyonda Barış Alper'e yapılan hareketi cezalandırmadı. Bayern'in attığı ilk gol, iki kez incelendi... Gelen bilgiler ve görüntülerle golün ofsayt olduğu tespit edildi ama UEFA o görüntüyü maalesef ekrana getirmedi. Manchester ile Rams Park'ta oynanan maçta bir penaltısı verilmedi Galatasaray'ın! Ve İspanyol hakem Sanchez takdir haklarını İngiliz ekibinden yana kullandı. Benim bu yazımdan sonra eski Ekonomi Bakanı ve Galatasaray Kongre üyesi Işın Çelebi tweetler atarak UEFA'ya tepki gösterip hassasiyetini ortaya koydu. Erden Timur ile yaptığı görüşmede olayları anlattı ve sessiz kalınmamasını önerdi. Erden Bey de işin peşini bırakmadıklarını anlattı. Ayrıca Çelebi, bire bir TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile görüşüp Kopenhag maçı öncesi hassasiyetini aktardı. Büyükekşi de kendisine olumlu cevap verip süreci yakından takip ettiklerini dile getirdi" dedi.

Galatasaray

“UEFA adına bir skandaldır”

Bayern Münih’in Galatasaray’ı Almanya’da yendiği maçta yapılan hakem hatalarının tam bir skandal olduğunu şu sözlerle belirtti; "Bayern Münih'in Galatasaray'ı 2-1 yendiği maçtaki hakem hataları, UEFA adına bir skandaldır. Devler Ligi'nde ilk kez bir gol, iki kez kontrol edildi! Ama o görüntü ofsayt mı değil mi diye ekrana bile getirilmedi. Galatasaray yönetimi, UEFA ile yaptığı görüşmede şu cevabı aldı: "Biz ekrandan baktık, pozisyonun ofsayt olmadığını gördük." UEFA görmüş de Galatasaray yönetimi, taraftarı, kamuoyu neden görmedi? Oysa UEFA, sitesinde pozisyonu gündeme getirip, yarı ofsayt programı ile de bizlere izletebilirdi!"

“Dilerim ki bu bir daha yaşanmaz”

Yarın gece oynanacak Kopenhag-Galatasaray maçında hakem faciası olmamasını dileyen Tüzemen” Örnek mi? Yıllar önce oynanan bir Fenerbahçe-Beşiktaş maçında Şifo Mehmet'in vuruşunu Semih, kale içinden çıkarmıştı. Maçın hakemi Ahmet Çakar da golü vermişti. Yıllar sonra bu görüntü Şansal Büyüka döneminde gündeme alınmış ve golde topun çizgiyi tamamen geçtiği ispatlanmıştı. Yarın gece dilerim hakem faciası yaşanmaz...” dedi.

“Hakemler adaletli maç yönetsin”

Kopenhag-Galatasaray maçına Daniele Orsato’nun atanmasını değerlendiren Tüzemen "Daniele Orsato bence Bayern Münih-Galatasaray maçına atanmalıydı. Portekizli Nobre, ilk Şampiyonlar Ligi maçına Münih'te çıktı, bir sürü hata yaptı ve sonra da kendisine maç verilmedi. 48 yaşındaki Orsato deneyimli, tecrübeli bir hakem. Ama aynı UEFA, 'tavşana kaç, tazıya tut' yapar gibi 35 yaşındaki Norveçliyi Manchester-Bayern maçına atadı. Norveç nerenin komşusu? Danimarka'nın değil mi!" Bunları dile getirdiğimizde Türkiye'de rahatsız olan rakip taraftarlar var. Ama onların canı yandığında bağırıp çağırıyorlar. Bakalım tecrübeli ile genç hakemin yöneteceği iki maç nasıl sonuç doğuracak. Türkiye, Şenes Erzik'i arar! Sayın Erzik görevde olsaydı bu tür olaylar yaşanmazdı. Ben Galatasaray kollansın demiyorum. Hakemler adaletli maç yönetsin diyorum” dedi.

Galatasaray

“Ceferin bunun hesabını vermelidir!”

Sosyal medyanın etkisinden ve Galatasaray taraftarının bunun üzerindeki etkisi hakkında konuşan Tüzemen “Günümüzde Sosyal Medya çok etkili oluyor. İftira ve çamur atanlara, yalan beyanlara asla itibar etmiyorum! Ama bilgi dolu eğitici, öğretici ve uyarıcı yorumlara saygı gösteriyorum. Galatasaray'ın sosyal medyası çok güçlü. Bence Kopenhag maçı öncesi Galatasaray sosyal medyası her iki maçın adaletli yönetilmesi konusunda UEFA'ya mesaj yollamalı. Eğer UEFA, Real Madrid, Barcelona ve Manchester United gibi büyük takımlardan fazla etkileşim alan yorumlarla ilgili rahatsızlık duyuyor ve faturayı Galatasaray'a kesmeye çalışıyorsa o zaman Ceferin bunun hesabını vermelidir! UEFA, önemli adımlar atarak kupalardaki takım sayılarını arttırarak büyük hamleler yaptı. Ama bu hamleler görüntüde kalır, büyük kulüplerin lobileri ağır basarsa o zaman Ceferin konu mankeni olur” cümlelerine yer verdi.

Yapılan hatalar (Bayern Münih-Galatasaray: 2-1)

-Harry Kane'in golü 3 dakika incelendi. İki kez kontrol yapıldı ama iptal edilmedi. Bu sırada VAR sisteminin arıza verdiği ortaya çıktı. Gol geçerli sayıldı.

-Mauro Icardi'nin golü enteresan bir şekilde geçersiz sayıldı.

-Davies ikinci sarıdan atılması gerekirken ihraç edilmedi.

-Uzatma süresi beklenenden çok az oldu.

Yapılan hatalar (Galatasaray 3-3 Manchester United)

-McTominay'ın 15. dakikada ceza alanı içinde koluna gelen top penaltı olarak değerlendirilmedi.

-Karşılaşma boyunca hakem kart konusunda standart göstermedi. Genelde İngiliz ekibi lehine kararlar verdi.

-43. dakikada Icardi'nin golü yarı otomatik ofsayt sistemiyle iptal edildi. Ekrana gelen milimetrik görüntü, kimseyi tatmin etmedi.


Abdullah Şaşkın
abdullahsaskin@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal