Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Benzin Satışı Durduruldu!

Doların önlenemez yükselişi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de etkiledi. Dolar kuru endeksli belirlenen benzin fiyatları konusunda sıkıntı yaşayan firmalar, Kuzey Kıbrıs’ta benzin satışını durdurdu.

20.10.2021-15:50 - (Son Güncelleme: 20.10.2021-17:26)

Doların önlenemez yükselişi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de etkiledi. Dolar kuru endeksli belirlenen benzin fiyatları konusunda sıkıntı yaşayan firmalar, Kuzey Kıbrıs’ta benzin satışını durdurdu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Benzinciler Birliği, K-PET ve AL-PET'in akaryakıt satışını durdurduğunu bildirdi. TAK ajansının haberine göre, KKTC Benzinciler Birliği, akaryakıt dağıtım şirketleri K-Pet ve Al-Pet'in, dövizdeki kur değişiminin ardından zarara uğradıkları gerekçesiyle benzin istasyonlarına akaryakıt satışını durdurduğunu açıkladı. 

BENZİN SATIŞINDAN ZARAR EDİYORUZ

Dolar kurunun tahmin edilemez grafiği birçok sektörü etkilediği gibi enerji sektörünü de etkisi altına aldı. Avrupa büyük bir enerji krizi içindeyken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de enerji krizi yaşanmaya başladı. Benzinciler Birliği Başkanı Levent Çağdal, yaptığı açıklamada, akaryakıtta otomatik fiyatlandırma sistemi olduğunu, 15 günde bir döviz kuruna göre akaryakıt fiyatını güncelleyen bu sisteme göre 26 Ekim'de fiyatlarda değişim olacağını ancak dağıtım şirketlerinin bu tarihi beklemeden, litre başına ortalama 1 lira zarar ettikleri iddiasıyla dağıtımı durduğunu bildirdi. Benzin istasyonlarındaki yoğunluğa da değinen Başkan Levent Çağdal, istasyonların mevcut yakıt stoklarını kullandıklarını kaydetti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal