Kumaş Maske Kovid-19 Varyantlarına Karşı Korumuyor

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınından korunmanın en önemli yollarından biri maske kullanmak. Ancak son aylarda farklı ülkelerde görülen farklı virüs varyantlarından korunmak için özellikle kumaş maskeler etkili değil.

20.01.2021-11:27 - (Son Güncelleme: 20.01.2021-11:27)Kumaş Maske Kovid-19 Varyantlarına Karşı Korumuyor

Fransız sağlık yetkilileri, bez maske kullanımındaki tehlikeye dikkat çekerek, son aylarda ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüse karşı etkisiz olduğu belirtti.

BEZ MASKE TARTIŞMASI

Fransa'da Kovid-19 çalışma grubunun eş başkanı Didier Lepelletier, Fransız basınına yaptığı açıklamasında, ‘Daha bulaşıcı olan bazı yeni varyantların nüfuz etmesi söz konusu olduğunda, halka ne tür bir maske önerileceği sorusu ortaya çıkıyor’ ifadelerini kullandı.

VİRÜSE KARŞI KORUMA GARANTİSİ YOK

Lepelletier, tekrar tekrar kullanılabilir olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bez maskelerin koronavirüsün varyantlarına karşı koruma sağladığına dair bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran’da da ev yapımı yüz maskelerinin virüse karşı tam koruma sağlamadığını belirtti.

FRANSA'DA MASKE CEZASI

Ev yapımı kumaş maskelerin ana sorunlarından birinin, resmi olarak kontrol edilmemiş olmaları ve bu yüzden koruma seviyelerinin kullanılan kumaşa, kalınlığa ve işçiliğe göre değişebileceği belirtildi.

Kumaş maske kullanımı Fransa'da bir kuraldan ziyade tavsiye niteliği taşıyor. Ülkede maske takmamanın cezasının 135 euro olduğu belirtildi.

SALGININ BİLANÇOSU

Koronavirüs vaka sayısının 2.9 milyonu aştığı Fransa'da 71 binden fazla kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR