Yüzen adalar olarak tanınan Ladik Gölü bazı nedenlerde sebeple niteliğini kaybetmek üzere. Torf katliamı sebebiyle yok olma tehlikesi bulunan Ladik Gölü yüzen adalar aynı zamanda su miktarının düşmesi ve adaların dibe çökmesi neticesinde yüzme özelliğini de yitirmiş halde. Peki ünlü Ladik Gölü nerede? Ladik gölü yüzen adalar nasıl oluşur?

Ladik Gölü nerede?

Samsun'a bağlı olan Ladik ilçesine 12 kilometre mesafedeki 870 hektarlık alanda yer alan Ladik Gölü, doğal bir doğa harikası ve sit alanıdır. Göldeki suyun tektonik hareketler sonucunda meydana gelen çukura dolmasıyla oluşmuştur.

Ladik Gölü özellikleri

Tektonik bir göl olan Ladik Gölü, birçok farklı balık çeşidine ve su kuşu türlerine ev sahipliği yapar. Özellikle turna balığı ve tatlı su levreği ünlü olan göl, balıkçıların ilgi gösterdiği bir mekandır.

Bölgede balık dışında çok yüksek sayıda kuş türü de vardır. Gece balıkçılı, alacabalıkçıl, erguvanı balıkçıl, küçük akbalıkçıl, yeşilbaş, karaleylek, uzun bacak, kızkuşu, yeşil düdükçün, karabaş martı, gümüş martı, turna. Sumru, küçük sumru ve ak kanatlı sumru gibi kuş türleri Ladik Gölü'nü ev bellemiştir. Çevresinin dağlık alanlarla çevrili olmasından sebeple serçe ve saka kuşları da vardır.

Ladik Gölü yüzen adalar nasıl oluşur?

Ladik Gölü'nün esas ünlenme nedeni ise gölün üstünde meydana gelmiş olan yüzen adalardır. Ladik Gölü'nün üstünde yüzen keçemsi ve saz gibi otların köklerinin bir araya gelmesi ile adacıklar meydana gelir. Yoğunluğu sudan daha az bir kütle olan bu adacıklar, birbirlerine tutunarak su üstünde yüzmeye başlar. Yüzmeye giriştikten sonra ise üstünde yeni bitkiler ve hatta ağaçlar bile olabilir.

Normalde rüzgarın geldiği yöne doğru yer değiştiren yüzen adalar, üstündeki insanlar tarafından kürek, ağaç dalı gibi araçlar yardımı ile yönlendirilebiliyor.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.