Şehir Tiyatroları'nda Bugün Bütün Oyunlar Ücretsiz

27 Mart Dünya Tiyatro Günü dolayısıyla bugün Şehir Tiyatroları'nda oyunlar ücretsiz. Dünya Tiyatro Günü, bugün Türkiye'de tiyatro bölümlerinde, konservatuarlarda, özel ve devlet tiyatrolarında çeşitli etkinlik ve gösterimlerle kutlanacak.

Şehir Tiyatroları'nda Bugün Bütün Oyunlar Ücretsiz

Şehir Tiyatroları'nda Bugün Bütün Oyunlar Ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle, bütün oyunlar ücretsiz sahnelenecek.

İBB Şehir Tiyatroları'nın yaptığı yazılı açıklamada, 'Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde 'Tatlı Kaçık', Fatih Reşat Nuri Sahnesi'nde 'Söz Veriyorum', Kağıthane Sadabad Sahnesi'nde 'Felatun Bey ile Rakım Efendi', Kadıköy Haldun Taner Sahnesi'nde 'Can Yeleği', Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi'nde 'Aşk Bir Zamanlar(Gazele)', Ümraniye Sahnesi'nde 'Ocak'ta Bahar', Gaziosmanpaşa Sahnesi'nde 'Nora-Bir Bebek Evi', Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi'nde 'Amanvermez Avni' adlı oyunlarımız bugün 20.30'da ücretsiz olarak sahne alacak' denildi.

'SANAT BİR MİLLETİN KÜLTÜR SEVİYESİNİN AYNASIDIR'

Açıklamanın devamı ise şöyle:

'Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından ilk defa 1961 yılında kutlanmaya başlayan Dünya Tiyatro Günü'nde, o tarihten beri her yıl ulusal ve uluslararası bildiriler sahnelerde okunuyor. Ülkemizde ise Dünya Tiyatro Günü ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, Muhsin Ertuğrul yazmıştır. Bu yıl yayımlanan ulusal bildiriyi ise Prof. Dr. Hülya Nutku yazdı.

Nutku, bildiride tiyatro sanatının birleştirici gücüne, sanatın yazara büyük bir sorumluluk yüklediğine, bölge tiyatrolarının yaygınlaştırılmasının önemine, sanatın ve sanatçının dünyayı güzelleştirdiğine vurgu yaptı. Ayrıca Atatürk'ün 'Sanat bir milletin kültür seviyesinin aynasıdır' sözünün anlamına da değindi.

Dünya Tiyatro Günü, bugün Türkiye'de tiyatro bölümlerinin, konservatuarların, özel ve devlet tiyatrolarının etkinlik ve gösterimleriyle kutlanacak.'

Son Dakika Kültür Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz-->