Ekvator Nedir?

Ekvator nedir kısaca bilgi? Ekvator nedir kısaca anlamı? Ekvator nedir coğrafya? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Ekvator, kuzey ve güney yarımküreleri birbirinden ayıran soyut bir dairesel hattır. Kuzey ve Güney kutup noktalarına eşit mesafede olan noktaların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan çizgidir. Ekvator'un enlemi tanım gereği 0° dir. Yerküre'nin ekvatorunun uzunluğu 40.076,4 km'dir.

*Paralel (enlem) dairelerinin başlangıcıdır. 0° paraleli dünyayı kuzey ve güney yönünde olmak üzere iki yarım küreye böler.

*Çizgisel hızın en yüksek, yerçekiminin en düşük olduğu yerdir.

*Ekvator üstünde meridyenlerin (boylamların) birbirlerine mesafesi eşit ve 111 km'dir.

*Ekvatorun kuzeyinde yer alan 23°27' Kuzey enlemi olan Yengeç Dönencesi ve güneyinde yer alan 23°27' Güney enlemi olan Oğlak Dönencesi arası ekvatoral alandır.

*21 Haziran günü 23°27' Kuzey enlemi (yengeç dönencesi) güneş ışınlarını tam dik açı ile gelir. Yerin eksen eğikliğine ve senelik hareketine bağlı olarak güneşin tam dik açıyla ulaştığı alan güneye doğru kaymaya başlar. 23 Eylül günü 0°enlemi olan ekvatora dik gelir ve güneye doğru kaymayı sürdürür. 21 Aralık'ta ise 23°27' Güney enlemine (oğlak dönencesi) dik açı ile düşer. Bu tarihin ardından ise kuzeye kaymaya başlar 21 Mart günü ise yeniden ekvatora dik düşer.

*Ekvator enlemi Güneş ışınlarını senede iki defa tam dik açı ile alır. (21 Mart ve 23 Eylül). Diğer günlerde ise dike yakın açı ile alır. Buna karşın üstünde gece ve gündüz zamanları her zaman eşittir. Çünkü aydınlanma dairesi her daim ekvator çizgisini iki eşit parçaya ayırır.

*Tropikal alçak basınç bölgesidir, 30° Kuzey ve 30° Güney enlemlerinde hakim olan subtropikal yüksek basınç bölgelerinden, ekvatora doğru devamlı rüzgarlar olan Alizeler eser.

*Ekvatoral iklimde ısı bütün sene süresince 20 dereceden aşağı olmaz. Sene içinde ısı oynamaları yalnzıca birkaç derecedir. Her mevsimi yağmurludur. Güneşin başuçtan geçtiği iki kereye uyan iki çok yağmurlu sezon vardır. Bunlar arasındaki vakitlerde de yağmur vardır, ancak biraz azalmış olur. Bununla alakalı olarak, buralarda yerleşmiş olan Avrupalılar çok yağmurlu sezona kış mevsimi manasına gelen "invierno" (Ispanyolca) ve "hivernage" (Fransızca) ismini vermiş, az yağmurlu sezonlara da yaz mevsimi manasına gelen "verano" (Portekizce) demişlerdir. Gerçekte ise burada kış ve yaz mevsimleri, bizim bildiğimiz biçimde yoktur.

*Ekvatorun üstünden geçtiği ülkeler;

*Afrika Kıtasında : Gabon, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Somali.

*Asya Kıtasında : Maldivler, Endonezya.

*Güney Amerika Kıtasında : Ekvador, Kolombiya, Brezilya.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR