Cenaze Namazı Abdestsiz Kılınır Mı?

Cenaze namazı abdestsiz kılınır mı Mehmet Okuyan? Cenaze namazı abdestsiz kılınır mı Nihat Hatipoğlu? Abdestsiz cenaze namazı kıldım? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Namazın genel kabul şartları, cenaze namazı için de aynen geçerli durumdadır. Bu sebeple, cenaze namazının geçerli olması için, sünnî alimlerin çoğunluğu, abdestli olmayı mecburi kabul eder. Sadece Şa'bî isimli sünnî fıkıhçı, cenaze namazında taharet (abdest) şartını kabul etmez. Bu bakış açısına göre, rükû ve secde olmadığı için, cenaze namazına cenaze namazı değil, dua denilmesi daha uygun olur. (İbn Rüşd, Bidâyetü'l-Müctehid, 1/194, Türkçesi: Bidâyetü'l-Müctehid, 1/462-3, Beyan Yayınları) Aynı biçimde Caferî Mezhebi de ölüye namazda, hadesten ve necasetten taharet kuralları ile diğer namaz şartlarını aramaz; fakat ihtiyat, namazdaki bütün vaziyetlerin, cenaze namazında da aynen uygulanmasıdır.

Abdestsiz olunur da cenaze namazının kaçırılma durumu varsa, Hanefi Mezhebine göre, teyemmüm yaparak cenaze namazı eda edilebilir; diğer üç sünnî mezhebe göre ise, cenaze namazı teyemmümle eda edilemez.

Bu bilgiler kapsamında, cenaze namazı abdestsiz de eda edilebilir fikri, sünnîler bakımından kabul edilebilir bir bakış açısı olmaz. Cenaze namazı, ana fikir olarak ölüye bir dua gibi olmakla beraber, tıpkı diğer namazlar gibi aynı öenmle ve aynı kabul şartları gözetilerek eda edilmelidir. Abdestsiz bulunulan vaziyetlerde, ya hemen sembolik abdest ve gusül anlamında olan teyemmüm yapılmalı, veya cenaze namazı farz-ı kifaye olduğu için başka kılanlar olduğunda kenarda durulmalıdır.

Son Dakika Kültür-Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR