Çanakkale'nin neyi meşhur, Çanakkale'nin meşhur tatlısı, Çanakkale'nin meşhur yerleri, Çanakkale'nin hangi meyvesi meşhurdur, Çanakkale meşhur yemek yerleri konuları ile ilgili detaylar haberimizde...

Çanakkale şehir, geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Çanakkale dünyanın tanıklık etmiş olduğu  Kurtuluş Savaşı destanının merkezidir. Çanakkale, 'Çanakkale Geçilmez' yazısının detanla yazıldığı bir şehirdir. Çanakkale tarihi truva savaşlarına da tanıklık etmiştir.

ÇANAKKALENİN MEŞHUR YERLERİ

1- Çanakkale Truva Antik Kenti

Tarihin meşhur truva savaşlarının yapıldığı yerdir ve Ezine ilçesine bağlı olan bölgedir. Tarihi M.Ö. 3000'li yıllara dayanmaktadır.

2- Çanakkale Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı, Çanakkale'nin simgesi haline gelmiş adına türküler yazılmıştır. İstanbul'da yer alan mısır Çarşısı gibidir. Bu çarşıda kendinize ya da sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

3- Çanakkale Şehitler Anıtı

Kurtuluş Savaşında şehit düşen binlerce asker anısına yapılmıştır ve bu anıt Gelibolu Yarımadasında yerini alır. Çanakkale'nin simgelerinden biri haline gelmiş olan bu anıtı her yıl binlerce insan ziyaret etmektedir.

Çanakkale'nin Diğer Meşhur Yerleri

4- Zeus Altarı
5- Çanakkale Saat Kulesi
6- Çanakkale Arkeoloji Müzesi
7- Çanakkale Deniz Müzes

ÇANAKKALE'NİN MEŞHUR TATLISI, ÇANAKKALE'NİN HANGİ MEYVESİ MEŞHURDUR?

Çanakkale tarihini yanı sıra yiyecekleri ve tatlıları ile de tanınır. Çanakkal'de ezine peyniri, sardalya balığı, peynir helvası ve simit lokumu çok meşhurdur.

Öte yandan Çanakkal'e domatesi ile çok meşhurdur.

Son Dakika Kültür - Sanat Haberleri için aşağı kaydırın.