Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir?

Kulak tıkanıklığı, bazen kişinin ihmallerden dolayı meydana gelir bazen de çevre şartlarından ötürü yaşanabilir. Peki, kulak tıkanıklığı doğal yollarla nasıl çözülür? Kulak tıkanıklığının belirtileri nedir?

14.08.2020-17:57 - (Son Güncelleme: 12.05.2022-12:32)

Kulak tıkanıklığı, bazen kişinin ihmallerden dolayı meydana gelir bazen de çevre şartlarından ötürü yaşanabilir. Peki, kulak tıkanıklığı doğal yollarla nasıl çözülür? Kulak tıkanıklığının belirtileri nedir?

Kulak tıkanıklığı neden olur?

- Soğuk algınlığı veya grip gibi rahatsızlıklarda burun ve nefes yolu tıkandığı için bu durumdan kulaklar da etkilenebilir.

- Eğer sık sık seyahate çıkıyorsanız, hava değişiminden dolayı kulaklarınız etkilenebilir. Bu neden kulak tıkanıklığına sebep olmaktadır.

- Yüzme sporu ile ilgiliyseniz yüzme esnasında su basıncından dolayı da kulaklarınız tıkanabilir.

Kulak tıkanıklığının belirtileri nelerdir?


- Kulak ağrıları ile beraber yaşanan işitme kaybı

- Son günlerde ortaya çıkan kulak ağrıları

- Kulak içinde hissedilen ağırlık

- Kulakta çınlama

- Denge kaybı

Kulak tıkanıklığına iyi gelen doğal yollar

Zeytinyağı: 1 tatlı kaşığı zeytinyağını birkaç saniye ısıtarak kulağın içine bir kulak çubuğu yardımıyla sürün. Tıkanan kulağınız havada kalacak konuma gelin ve 5 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Bu yöntemle zeytinyağı kulağınızda tıkanmaya sebep olan etkenleri temizleyecektir.

Sarımsaklı Zeytinyağı: Kulak tıkanıklığı sorununu çözmek için minik bir kaseye 1 adet doğranmış sarımsakla 1 kaşık zeytinyağını ilave edin. Bu kaseyi mikrodalgada ısıtarak sıcaklığının geçmesini bekleyin. Ilık dereceye geldiğinde yağdan kulak çubuğu yardımıyla bir miktar alarak tıkalı olan kulağa sürün.


Elma Sirkesi: Kulak içine çok temas ettirmeden kulak çubuğuyla sirkeyi kulağa damlatın. Kulak tıkanıklığı için doğal bir çözümdür.

Çay Ağacı Yağı: 1 bardak kaynar suyun içerisine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın. Sudan çıkan çay ağacı yağı etkili buhar, tıkanıklığı anında giderir aynı zamanda da içeride mevcut bir iltihap varsa temizler.

Soğan Suyu: Orta boy bir soğanı alarak suyunu sıkın. Elde edilen soğan suyunu birkaç damla şekilde tıkanan kulağın içine damlatın. Soğan suyu sayesinde kulağınızdaki tıkanıklık giderilecektir. 

Kulak tıkanıklığı durumunda kullanılacak yöntemler

- Sakız çiğneyerek kaslarınızı harekete geçirerek tıkanmayı açabilirsiniz.

- Esnemek de kulak tıkanıklığını ortadan kaldıracak bir harekettir.

- Kulak kepçesini birkaç defa aşağı doğru nazikçe çekerseniz kulak girişini açabilirsiniz.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal