Kritik Gün Geldi: Altın Ve Dolar Yatırıcımcıları Dikkat!

Dolar 12 Ocak 2022 Tarihinde güne hafif düşüşle başladı. 13.75 Lira seviyesine geldi. Altın Yatırıcımcıları ise ABD enflasyon verisine odaklandı. İşte detaylar...

12.01.2022-14:18 - (Son Güncelleme: 12.01.2022-16:48)Kritik Gün Geldi: Altın Ve Dolar Yatırıcımcıları Dikkat!

Dolar yeni günde 13.82 den 13.75 lira seviyesine hafifçe geriledi. Powell'ın konuşması sonrasında altın fiyatları yükselişe geçti. Beklenti ise aralık ayında ABD enflasyonunun yüzde 7.1'e ulaşacağı yönde. Dün akşam Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın ikinci bir dönem için Fed Başkanlığına aday gösterdiği Jerome Powell, ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı. Powell, ekonominin artık son derece destekleyici politikaya ihtiyacı olmadığını belirterek, enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seyretmesi halinde zaman içinde faiz oranlarını daha fazla artırmak zorunda kalabileceklerini ifade etti. 


GÖZLER ABD ENFLASYON VERİSİNDE

Bu açıklamaların piyasalarda önemli bir etkisi olmadı. Bugün gözler asıl açıklanacak olan ABD enflasyon verisinde olacak. 

ALTIN YATIRIMCILARI FED'İN AÇIKLAMALARINI BEKLİYOR

Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması sonrasında altın fiyatları yükselsede sonrasında düşüşe geçti. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar/TL ’deki yüksek seyirle 800 TL’nin üzerinde bulunuyor. Altın yatırımcıları, Powell’ın açıklamaları sonrasında bugün saat 16:30’da açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Ülkede enflasyon Kasım’da yıllık yüzde 6,8 olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Aralık ayında enflasyonun yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde oldu. Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin en hızlı şekilde geliştiğini ve işgücü piyasasının “inanılmaz bir şekilde” iyileştiğini söyledi. Faiz artırımı hakkında yaptığı değerlendirmede, 'Fed, enflasyonu soğutmak için daha fazla agresif faiz artışı gerekiyorsa bunu yapacaktır' ifadelerini kullanan Powell, düşük enflasyon çağında para politikası çerçevesini güncellediklerini ve enflasyon artışının pandemi ile ilişkili bozukluklara bağlı olarak geliştiğini açıkladı. Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik şahin mesajları sonrasında altının kayıp yaşamaması, parasal sıkılaşmanın ve faiz artırımlarının çoktan fiyatlanmış olabileceğine işaret ediyor. 'Küresel tahvil faizleri salgın döneminin en yüksek seviyesinde bulunmasına rağmen altın çok da kötü performans göstermiyor” diyen Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, Fed’in bilançosunu küçültmesinin getirisi eğrisini düzleştireceğini ve bunun da altını destekleyeceğini dile getirdi.

ONS ALTIN FİYATI

Yeni haftaya da düşüşle başlayan ons altın, salı günü Powell’ın açıklamaları sonrasında yeniden yükselişe geçerek 1.823 dolara kadar tırmandı. Sonrasında hafif bir gerileme kaydeden değerli metal, çarşamba günü sabah saatlerinde 1.818 dolar seviyesinde işlem görüyor. 

GRAM ALTIN FİYATI

Gram altın, geçen haftanın başında 816 TL’ye kadar tırmandıktan sonra dolar/TL’deki düşüşle 750 TL civarına kadar gerilemişti. Geçen haftanın ortasında 800 TL sınırına çıpa atan gram altın, yeni haftaya da bu seviyelere yakın bir seyirle 796 TL civarında başladıktan sonra çarşamba günü sabah saatlerinde 804 TL seviyesinde bulunuyor. 


ABD ENFLASYONU ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER ŞU ŞEKİLDE

ABD'de aralık ayı enflasyonu bugün TSİ 16:30'da açıklanacak. ABD'de enflasyon kasımda yıllık yüzde 6,8 olarak gerçekleşirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi aralık ayında enflasyonun yüzde 7,1’e ulaşacağı yönünde oldu. Gıda ve enerji hariç çekirdek enflasyonun ise aylık bazda yüzde 0,5’e, yıllık bazda yüzde 5,4’e çıktığı tahmin ediliyor. 


Veriye göre, Fed’in yapmış olduğu faiz artırımlarına mart ayında başlayıp başlamayacağı açısından önemli bir gelişme olacak. Bloomberg Economics'in yapmış olduğu açıklamada omikron varyantı kaynaklı arz sıkıntılarının ABD enflasyonu üzerinde ilk çeyrekte ilave yukarı yönlü baskı kurabileceğini öngörüyor. Bununla birlikte ülkede fiyatları yukarı iten unsurların yılın kalan kısmında etkisini azaltacağı da tahmin ediliyor. Öncelikle omikrona bağlı bir kapanma beklenmiyor. Bu da tüketicilerin kapanma döneminde talebinin arttığı önemli harcama kalemi ürün gruplarına saldırmayacağı anlamına geliyor. Başta petrol olmak üzere, önemli emtia fiyatları zirve seviyelerinden indi ve Fed de para politikasını sıkılaştırmaya başlıyor. Tüm bunlar, birçok ekonomistin neden 2022 sonunda ABD’de yüzde 3’ün altında enflasyon beklediğini de ortaya koyuyor. Ancak ekonomistlerin büyük bölümü geçen yılki tırmanışı da öngöremeyerek, yine daha ılımı bir enflasyon tahmin etmişlerdi. Ekonomistlerin fazla iyimser olabileceğine dair işaretler ise; kiralarda yükseliş beklentisi, ücretlerde artışın ivme kazanması, omikron varyantına bağlı olası arz sıkıntıları olarak sıralanıyor. DoubleLine Capital CEO’su Jeffrey Gundlach, Fed’in ücret artışları konusunda geriden geldiğini belirtti ve “Resesyon konusunda hiç olmadığımız kadar tetikte olacağız” dedi. Milyarder fon yöneticisi ABD’de enflasyonun 2021’de yüzde 7’yi aşmış olabileceğini, 2022’nin ilk yarısında zirve seviyesine ulaşacağını söyledi.

ABD ENFLASYON VERİSİ AÇIKLANDI

ABD' de 2021 enflasyonu yüzde 7 olarak açıklandı. Açıklanan bu rakam ile Haziran 1982'den bu yana açıklanan en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Analistlerde enflasyonun yüzde 7 olacağı görüşünü ileri sürmüştü.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal