Kritik anların tanığı: Esmaili, Reisi'nin arkasındaki helikopterde neler olduğunu anlattı!

Helikopter kazası sonrası yaşananlar, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Özel Kalemi Gholam Hossein Esmaili'nin ağzından detaylarıyla gün yüzüne çıktı. Reisi'nin arkasındaki helikopterde bulunan Esmaili, kaza anında yaşananları titizlikle anlattı.

22.05.2024-11:36 - (Son Güncelleme: 22.05.2024-12:23)

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin Azerbaycan sınırına giderken bulunduğu konvoyun en arkasındaki helikopterde yer alan Esmaili, o anki hava durumunun kötü olmadığını, ancak kaza anında neler yaşandığını ve helikopterde iletişim kurdukları kişiyi detaylarıyla anlattı. Kazanın ardından İran halkının yasını tuttuğu, Reisi'nin ve beraberindeki üst düzey yetkililerin cenaze törenlerine ilişkin haberler Resmi Gazete'de yer aldı. Ülke genelinde 3 gün boyunca düzenlenecek olan cenaze törenlerinin ilk ayağı Tebriz'de gerçekleşti.

Esmaili'nin ifadelerine göre, helikopter konvoyu açık bir havada yola çıkmıştı. Ancak yolculuk esnasında bir bulut kümesi oluştuğunu ve hava durumunda ani değişiklikler yaşandığını belirtti. Reisi'nin helikopteri, diğer iki helikopterin arasında ilerlerken, Esmaili'nin bulunduğu helikopter ise konvoyun en arkasında yer alıyordu.


"Yükselin" emri gelmiş

Kaza anında hava koşullarının riskli olmadığını ifade eden Esmaili, helikopterlerinin bulutların üzerine çıkarılması emri aldığını ve bu esnada Reisi'nin helikopterinin kaybolduğunu fark ettiklerini dile getirdi. Helikopterlerinin bulutların üzerine çıkması sonrasında Reisi'nin helikopterinin görünmez hale geldiğini belirten Esmaili, pilotlarının hemen acil iniş yapmaları gerektiğini anladıklarını ve Sungun bakır madenine yönelerek iniş gerçekleştirdiklerini aktardı.

Kazadan sonra helikopterdeki iletişim cihazlarıyla temas kurmaya çalıştıklarını anlatan Esmaili, sonunda Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim'e ulaştıklarını ve durumu aktardıklarını belirtti. Ayetullah Haşim'in kendisini iyi hissetmediğini ve olayın detaylarını bilmediğini ifade ettiğini dile getiren Esmaili, bu süreçte merkeze acil yardım talebinde bulunduklarını ve olay yerine yardım ekiplerinin sevk edilmesi için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Esmaili'nin kapsamlı açıklamaları, Reisi'nin arkasındaki helikopterde yaşananların daha iyi anlaşılmasını sağladı. Kazanın nedenleri ve sonuçlarıyla ilgili soruşturma ise hala devam etmektedir.

Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal