KPSS Tercih Süreci Başladı! KPSS Tercihi Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için gerçekleştirilen KPSS tercihleri başladı. Peki KPSS tercihi nasıl yapılır, kimler KPSS tercihi yapabilir? 2021/2 KPSS tercih kılavuzunun detaylarını sizler için derledik.

21.12.2016-23:05 - (Son Güncelleme: 22.12.2021-15:32)

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavına giren adaylar için sıra tercihlerde. ÖSYM, KPSS tercih kılavuzunu yayımladı. Peki KPSS tercihleri nasıl yapılır? İşte KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim tercih kılavuzu ve tüm detaylar...

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavına giren adayların sonuçları ÖSYM tarafından açıklandı. Puanlarını öğrenen adaylar şimdi de tercih yapacaklar.

ÖSYM'den yapılan duyuruya göre; Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır. Adaylar tercihlerini 22 - 29 Aralık 2021 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 29 Aralık 2021, saat 23.59’da sona erecektir.

KPSS TERCİH KILAVUZU

Bu kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarının atama yapacakları boş kadro ve pozisyonlarını içeren tablolar yer almaktadır. Tablolarda; ortaöğretim mezunlarının, lisans mezunlarının ve önlisans mezunlarının tercih edebilecekleri kadro ve pozisyonlar bulunmaktadır.

KPSS tercih tablolarının yer aldığı 2021 tercih kılavuzları şöyle;

- KPSS Lisans Tercih Kılavuzu

- KPSS Önlisans Tercih Kılavuzu

- KPSS Ortaöğretim Tercih Kılavuzu


KPSS TERCİHİ NASIL YAPILIR?

ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr internet adresine giriniz ve önce Tercihler alanına ardından KPSS-2021/2 Tercih İşlemleri alanına erişiniz. Buradaki ilgili alana T.C. Kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Tercih yapmak istediğiniz kadro ve pozisyonları belirleyiniz ve otuzu geçmemek üzere istek sıranıza göre yazınız. Bu sıralamada kadro ve pozisyonun size uygunluğu ve sizin bunlara vereceğiniz öncelikler son derece önemlidir. Tercihlerinizi internete girmenizde kolaylık sağlayacak bir tercih listesi oluşturabilirsiniz ancak, üzerinde çalışma yaptığınız listeyi ÖSYM’ye kesinlikle posta ile göndermeyiniz veya elden teslim etmek için girişimde bulunmayınız. Böyle bir liste ÖSYM’de hiçbir şekilde işleme konulmayacaktır. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerli olacaktır.

KİMLER KPSS TERCİHİ YAPABİLİR?

Adayların kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonları tercih edebilmeleri için, 6 Eylül 2020, 25 Ekim 2020 ve 22 Kasım 2020 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından (2020 KPSS Lisans ve 2020-KPSS Ortaöğretim/Önlisans) birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir.

Yerleştirme işlemlerinde ortaöğretim mezunları için KPSSP94, önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanı kullanılacaktır.

Tercihlerin gönderildiği gün itibariyle mezun durumda bulunmayan adaylar yerleştirme işlemleri yapılmış olsa dahi atamaları gerçekleştirilmeyecektir.

KPSS TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

KPSS tercih ücreti 25 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar, tercih işlemlerini yapmalarının ardından ücreti yatıracaklardır. Yerleştirme ücretinin ödenmemesi durumunda adayların tercihleri geçersiz sayılacaktır.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal