Koronavirüsle Mücadelede Yeni Uygulama: HES Yerine Aşı Kartı

Koronavirüs pandemisiyle mücadele etmek için önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Son olarak HES kodu yerine aşı kartı uygulamasının getirileceği gündemde yer alıyor.

28.09.2021-09:15 - (Son Güncelleme: 28.09.2021-15:04)

Gelen son dakika haberlerine göre Koronavirüs pandemisiyle mücadele etmek için önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Öncelikle lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde. Bir diğer çalışma ise aşı karşıtlarına yönelik olacak.

TOPLU ALANLARDA HES KODU YERİNE AŞI KARTI DÖNEMİ

Hürriyet’in haberine göre, pandemiyle mücadelede aşıya teşvik için iki önemli adım planlanıyor. Öncelikle lokanta, kafe, AVM gibi yerlere girişte vatandaştan HES kodu yerine aşı kartı istenmesi gündemde.  Bir diğer önlem planı ise aşı karşıtlarını ikna etmek üzerine olacak. Yurt dışından getirilen aşıya karşı şüphe duyanlar için yerli aşı TURKOVAC üzerinden büyük bir kampanya yapılması planlanıyor. Yapılan toplantılarda uzmanların, HES kodu zorunluluğu olan her yere, aşı kartı zorunluluğu getirilmesini istediği öğrenildi. Lokantalar, kafeler ve AVM'ler dahil olmak üzere kapalı mekanlar için bu şartın uygulanması talep ediliyor. Bu yeni uygulama sayesinde pandemiyle mücadelede bir adım daha ileri gidilmesi bekleniyor.

YERLİ AŞI TURKOVAC OLDUKÇA ETKİLİ

Yerli aşı TURKOVAC ise gönüllülerin denemelerine sunuldu. Yerli aşı olanların hiç birinde herhangi ir yan etkiye ise saptanmadı. DSÖ'nün yüzde 50 etkinliği yeterli bulduğu belirtilirken, yapılan çalışmalarda Turkovac'ın Sinovac'dan daha etkin olduğu saptandı. Aşının, İngiliz varyantı virüs için başarılı koruma sonucu verdiği, Delta varyantı için de denemelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı. Aşının, üçüncü faz çalışmaları 30 merkezde tamamlandı. Dozun etkinliği, iki aşı arasındaki etkinlik farkı gibi değerlendirmeler yapıldı. Çalışmalara 18-55 yaş grubunda olanlar katıldı. Yerli aşının oldukça güvenilir olduğu uzmanlar tarafından sık sık dile getiriliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal