Koronavirüse Karşı Eldiven Kullanmak Yerine Elinizi Yıkayın

Koronavirüs salgınından korunmak için takılan eldivenler virüsün bulaşıcılığını artırıyor. Uzmanlar eldiven kullanılmak yerine el yıkamanın tercih edilmesini öneriyor.

21.10.2020-15:26 - (Son Güncelleme: 21.10.2020-15:21)Koronavirüse Karşı Eldiven Kullanmak Yerine Elinizi Yıkayın

Sağlık Bilimleri Fakültesinde görevli Dr. Öğr. Üyesi Neşe Çelik, tüm dünyayı etkileyen ve bulaşıcılığı çok yüksek olan hastalığın, ağız ve burundan çıkan damlacıklar yoluyla geçtiği hatırlatmasını yaptı.

İnsanların öksürürken, hapşırırken, konuşurken ya da nefes alıp verirken farkında olmadan etrafına damlacıklar saçtığını belirten Çelik, ‘Maske, ağız ve burundan çıkan damlacıkların yayılmasında önemli bir bariyerdir ancak maske olmadığı zamanlarda özellikle ellerimizle ağız ve buruna yapılan temas, çevreden alınan mikroorganizmayı vücudunuza taşıyabileceği gibi sizde olan mikroorganizmayı da çevreye taşıyabilir’ dedi.

Ellerle ağız ve buruna dokunulmaması gerektiğinin altını çizen Çelik, bu konuda yapılması gereken başka bir şeyin ise elleri sık sık yıkayarak, farkında olmadan ağız ve buruna dokunulduğunda mikroorganizmayı vücuda taşımamak olduğunu bildirdi.

Çelik, el yıkarken öncelikle musluğu açarak ellerin ıslatılması, daha sonra sıvı sabunun alınması gerektiğini aktardı.

3-5 miligram kadar sabunun yeterli olduğunu, sıvı sabun pompalarının bu miktar için uygun üretildiğini belirten Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

‘Ellerinizi sıvı sabunla ovalamalısınız. Ovalarken ellerinizin ve parmaklarınızın tüm yüzeyini ovalamış olmaya dikkat etmelisiniz. Sadece parmak uçları veya avuç içini ovalamak yeterli olmaz. Ellerinizi ovalarken parmakların iç ve dış yüzeyi, elin üstü, avuç içi, başparmaklar diyerek her yüzeyi beşer kere ovalama hareketi ile yıkarsanız 20-30 saniye el yıkama işlemini sürdürmüş olursunuz ki bu Kovid-19 hastalığından korunmada istenen 20 saniye el yıkama süresi için yeterlidir. Ellerinizi, ovalama işlemi bittikten sonra yine sabun kalmayacak şekilde durulamalısınız. Durulama bittikten sonra elleriniz artık temizdir.’

‘ELDİVENİ BİLİNÇSİZCE KULLANMAK HASTALIĞIN BULAŞICILIĞINI ARTIRIR’

Dr. Öğr. Üyesi Neşe Çelik, eldiven kullanımına değinerek konuya ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Eldiven giyildiği zaman eller temiz kalsa dahi bu durumun hastalığın bulaşmayacağı anlamına gelmediğinin altını çizen Çelik, son olarak şöyle konuştu:

‘Eldiveni bilinçsizce kullanmak, hastalığın bulaşıcılığını artırır. Eldivenle dokunduğunuz yüzeyler ve sonrasında eldivenle kendinize dokunmanız hastalık bulaşının devam etmesini sağlar. Örneğin markette eldiven giydiniz ve ürünlere rahatça dokundunuz. Sonra aynı eldivenli ellerinizle çanta veya cebinize elinizi sokarak cüzdanınızı aldınız veya telefonunuzu aldınız. Böylece kendinize özel dokunduğunuz eşyalara da mikroorganizmayı taşımış oldunuz. Bu şekilde eldiven kullanmanızın hastalıktan korunmak için bir yararı olmaz. Ayrıca, eldiveni kullandıktan sonra kirli eldivenleri kapalı çöp kutularına atmak gerekir. Aksi takdirde çevre kirliliği ile hastalığın yayılımı devam eder. Sonuç olarak, eldiven kullanmak yerine el yıkamayı tercih edin. Ellerinizi sık sık ve doğru bir şekilde en az 20 saniye olacak şekilde yıkayın ve eldivenli ya da eldivensiz ellerinizle ağzınıza, burnunuza dokunmayın.’

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR