Köpek Memesi Hastalığı Nedir?

Halk arasında köpek memesi hastalığı olarak bilinen hidradenitis suppurativa, toplumda her 100 kişiden birinde görülüyor. Köpek memesi hastalığı nedir? Köpek memesi hastalığı olanlar nasıl beslenmeli? Detaylar haberimizde...

02.03.2020-09:04 - (Son Güncelleme: 25.09.2021-17:50)

Halk arasında köpek memesi hastalığı olarak bilinen hidradenitis suppurativa kıl ve ter bezlerinin yoğun olsuğu meme altları ve araları, koltuk altları, kasık bölgesi, genital bölge, kalça ve anüs çevresinde görülen, tekrarlayan, ağrılı, kötü kokulu ve akıntılı sivilce ve çıban benzeri şişlikler ile ortaya çıkan, tedavi edilmediği zaman hayat kalitesini düşüren bir hastalıktır.

HER 100 KİŞİDEN BİRİNDE KÖPEK MEMESİ HASTALIĞI GÖRÜLÜYOR

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Topaloğlu Demir köpek memesi hastalığı ile ilgili önemli bilgileri paylaştı. Hastalığın kimlerde görüldüğünü açıklayan Demir, ''Köpek memesi hastalığı toplumda her 100 kişiden birinde görülüyor. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 2 ile 5 kat daha fazladır.  Birinci derece akrabalarında köpek memesi hastalığı olan üç kişinin birinde köpek memesi hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Genetik yatkınlık dışında aşırı kilo, sürtünme, terleme, sigara tüketimi ve mikroplar gibi çeşitli nedenlerle kıl bezindeki ünite tıkanarak, bağışıklık sisteminin de dahil olduğu yangısal bir reaksiyon başlamaktadır.'' diye açıkladı.

ERKEN TANI HASTALIĞI KONTROL ALTINA ALABİLİR

Köpek memesi hastalığının tedavi yöntemine değinen Demir, şunları kaydetti: ''Erken tanı alan hastalarda tam tedavi sağlanabilmektedir. Süreç uzadıkça etkilenen bölgede kalıcı hasarlar ortaya çıkmaktadır. Erken tanı ve tedaviye erken başlanması son derece önemlidir. Hastalarımıza; ideal kilolarını korumalarını, sigarayı bırakmalarını, etkilenen bölgelerdeki kılların lazer gibi uygulamalar ile kalıcı olarak yok edilmesini, terlemenin kontrol altına alınmasını, dar, sıkan ve sürtünmeye neden olan, terleten kıyafetler giyilmemelerini öneriyoruz. Tedavide bu koruyucu önlemler dışında çeşitli antibiyotikler, antinflamatuvarlar, A vitamini türevi ilaçlar ve immun sistemi düzenleyen yeni nesil ilaçlardan faydalanıyoruz. Köpek memesi hastalığı, bu koruyucu önlemler ve tıbbı tedaviler ile birlikte kontrol altına alınabilir bir hastalıktır.''

İNSÜLİN DİRENCİNE YOL AÇABİLECEK BESİNLER TÜKETİLMEMELİ!

Bu hastalıkta kilo kontrolünün çok mühim olduğunun altını çizen uzman, ''Hastalarda kilo kontrolü son derece önemlidir. İnsülin salınımını hızlıca artırarak insülin direncine yol açabilecek olan pizza, hamburger, hamur işleri, tatlılar gibi yiyecekleri tüketmelerini önermiyoruz. Batı tipi beslenmeden uzak durmalarını, Akdeniz mutfağına uygun beslenmelerini tavsiye ediyoruz. Bu hastaların mutlaka sigarayı bırakmalarını istiyoruz. Yaşam kalitesinde çok ciddi bozukluklara yol açtığı için bu hastalarda dönem dönem psikiyatrik destek de gerekmektedir.'' diye belirtti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal