Kilis Zeytinyağı Tescillendi

Dünya çapında gerçekleşen yarışmalarda üstün kalite ödülü alan Kilis zeytinyağına coğrafi işaret tescil belgesi de verildi.

04.05.2021-14:50 - (Son Güncelleme: 04.05.2021-15:19)Kilis Zeytinyağı Tescillendi

2019 tarihinde Kilis zeytinyağı için yaptıkları coğrafi işaret tescil başvurusunun Türk Patent ve Marka Kurumunca kabul edildiğini Kilis Ticaret İl Müdürü Mehmet Aydın Türk, açıkladı.

Şehir halkının geçim kaynaklarından birini de zeytin yetiştiriciliğinin oluşturduğunu belirten Türk, ''İlimizde bulunan Oylum Höyük’te yapılan arkeolojik kazılar sırasında 4 bin 500 yıl öncesine ait zeytin çekirdekleri bulunmuş böylelikle zeytinin yöremizde çok uzun yıllar öncesinden beri hayatın içerisinde olduğu tespit edilmiştir. 

Kilis zeytinyağımız ve Kilis zeytinimiz yemeklerimizin vazgeçilmez unsurudur. Kilis zeytinyağımız dünya çapında yapılan yarışmalarından altın madalya ve üstün kalite ödülü almıştır. Kilis zeytinyağının coğrafi olarak işaretlenmesi, zeytin tarımının daha da güçlenmesine vesile olacak geçimini zeytin ve zeytinyağı tarımından yapan çiftçilerimize güç kazandıracaktır. 

Kilis zeytinyağının tanıtımı, pazarının artırılması için bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz.'' diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR