Kayseri'de tarlasında tesadüfen buldu: Gerçek çok geçmeden anlaşıldı

Kayseri'de yaşayan bir Deniz Canpolat, tatil için gittiği köyünde gezerken tarlada parlak bir cisim buldu. Cisimle ilgili internet üzerinden araştırma yapan Canpolat, bulduğu cismin bir meteroid olduğunu öğrendi.

22.06.2022-14:33 - (Son Güncelleme: 22.06.2022-14:40)Kayseri'de tarlasında tesadüfen buldu: Gerçek çok geçmeden anlaşıldı

Kayseri'de yaşayan bir vatandaş, tatil için gittiği köyünde gezerken tarlada göktaşı buldu.

Kayseri'nin Sarız ilçesindeki köyüne doğru yola çıkan Deniz Canpolat isimli bir vatandaş, tarlada yürürken parlak bir cisim gördü. Cismi eline aldığı vakit daha önce hiç görmediği bir şey olduğunu anlayan Canpolat, internet üzerinden bulduğu taşı araştırdı. Bir üniversitede görev yapan öğretim görevlisine ulaşan Canpolat, bulduğu cismin Karaelmas cinsi bir meteroid olduğunu çok geçmeden öğrendi.


'Eve geldim ve araştırırken göktaşı olan bir meteroid olduğunu anladık'

Tesadüfen gözüme çarpan taşın göktaşı olduğunu eve gittiği vakit anladığını söyleyen Canpolat, 'Sarız'daki köyümüze tatile gitmiştik. Orada tarlada gezerken tesadüfen bu taş gözüme çarptı. Çok farklı bir şeydi. Bugüne kadar hiç böyle bir şey görmemiştim. Eve geldim ve araştırırken göktaşı olan bir meteroid olduğunu anladık.' açıklamasında bulundu.

'Hacmine göre bayağı ağır'

Taşı buldukları için heyecanlı olduklarını belirten Canpolat, 'Kim ilgilenir diye araştırırken, bir üniversiteden hocamızın bu taşlarla ilgilendiğini öğrendik. Daha sonra kendisine mail yoluyla ulaştık ve cevabımızı da aldık. Yüzde 90 Karaelmas cinsi bir meteroid olduğunu söyledi. Bu taşın en büyüğü de yumurta kadar oluyormuş ve bizdeki de 17,5 gram geliyor. Hacmine göre bayağı ağır. Taşı bulduğumuz için biraz heyecanlıyız' açıklamasında bulundu.

İbrahim Turna
ibrahim_313@outlook.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal