Kayısı Yağının Mucizevi Faydaları Neler?

Kozmetik sektöründe çeşitli bakım ürünlerinin içeriğinde de bulunan bu yağı evde kendinizde kullanabilir aynı zamanda hazırladığınız kürlerin içine koyarak olumlu etkiyi artırabilirsiniz. İşte sizlere kayısı yağının faydaları...

17.11.2018-18:17 - (Son Güncelleme: 17.11.2018-17:42)Kayısı Yağının Mucizevi Faydaları Neler?

 Kozmetik sektöründe çeşitli bakım ürünlerinin içeriğinde de bulunan bu yağı evde kendinizde kullanabilir aynı zamanda hazırladığınız kürlerin içine koyarak olumlu etkiyi artırabilirsiniz. İşte sizlere kayısı yağının faydaları...

KAYISI YAĞININ FAYDALARI
Cildin yumuşatılması, göz altı ve yüz, el bakımında da yaygın şekilde kullanılabilen kayısı yağı, kalp sağlığının korunması için de önemlidir. Cildin beslenmesi, saçların onarılması ve saçlarda ve ciltte meydana gelen yağ ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yer tutar.Kişisel bakım ürünü olarak da evlere girebilmektedir. Sabun yapımında, kremlerin aroması olarak, losyon ve şampuanların içeriğinde kayısı yağı çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Kayısı yağının özellikle kuru ciltlerin yumuşatılması sürecinde işe yaradığının altını çizmek gerekir. Duş sonrası kuruyan ciltlerin yumuşatılması için kullanılabilir. Ayrıca saç ve cilt bakımında geniş bir kullanıma sahiptir.

cilt bakım yağları ile ilgili görsel sonucu

1.CİLDİN SIKILAŞMASI SÜRECİNDE
İçeriği sayesinde cilt sıkılaşması için önemli bir maddedir. Yüksek miktardaki gama linoleik asit ile ciltte meydana gelen yağ gereksiniminin giderilmesini sağlar ve cildin renk tonunun sağlıklı düzeylerde tutulmasına yardımcı olur.
Cilt sıkılaşması için yardımcı A vitamini ve E vitamin içeriği sayesinde yaşlanma belirtilerinin yavaşlatılmasına yardımcı olur. Ayrıca iltihap önleyici içeriği sayesinde egzama gibi türlü cilt problemlerinin giderilmesi ve rahatlatılmasını sağlamaya yardımcı olur.
Organik şekilde elde edilen kayısı yağında yüksek miktarlarda omega 6 yağ asitleri bulunur. Omega 6 yağ asitleri cildin sıkılaşmasında rol alırken cildin sağlıklı renklerine ulaşmasında yardımcıdır.

Ä°lgili resim

2.YÜZ BAKIMI
Kayısı yağı vücudun diğer bölgelerinin bakımını sağladığı gibi yüz için de faydalı bir içeriğe sahiptir. Özellikle diğer organik yağlara oranla daha hafif ve daha ince bir yapıdadır kayısı yağı.
Yüzdeki deri tonunun normal deri tonuna getirilmesinde ve yüzde meydana gelen yaşlanma belirtisi olan etkilerinin giderilmesinde önemlidir. Kırışıklıkların açılması için iyidir. Kayısı yağı ayrıca, akne ve sivilcelerin sıklıkla meydana geldiği ciltlerin sağlığına kavuşturulması için kullanılabilir. Deride meydana gelen gözeneklerin kapatılmasına yardımcıdır ve siyah noktaların giderilmesinde yine etkili bir içeriğe sahiptir.

Ä°lgili resim

3.SAÇ BAKIMI
Günümüzde saç bakımında yaygın olarak kullanılan şampuan ve benzeri gibi ürünlerin içeriğinde yoğunlukla kimyasallar yer alır. Bu tür kimyasallar saçların beslenmesi, onarılması ve daha sağlıklı olmasını sağlamamakta, bunun yerine daha yıpratıcı etkiler bırakabilmektedir. Bu sebepten dolayı da, içeriğindeki yüksek organik içerikler sayesinde diğer meyve özü yağlar gibi kayısı yağı da saçlarınızın bakımında önemli bir konumda olacaktır.Yaygın bir kullanım alanı olan kayısı yağının dünya genelinde de geniş bir çevre tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kayısı yağı içeriği sayesinde saç köklerinin beslenmesini sağlayacaktır. Kayısı yağı saçta meydana gelen düğümlerin açılımını ve kolayca taranmasını sağlar.

Saç sağlığının tam olarak sağlanması açısından önemli olan kayısı yağı, içerdiği vitaminler yönünden zengin içerik ile saçın uzamasını destekler ve saç uzamasını hızlandırır. Saç köklerinde meydana gelen deri problemlerinin giderilmesi için birebirdir. Saçların dolgun görünmesini ve parlaklık kazanmasına yardımcıdır. Daha rahat şekilde taranabilen yumuşak saçlara sahip olmak için sıcak kayısı yağı terapisi saçların bu şekillere gelmesinde faydalı olacaktır.
Çok soğuk bir şekilde ya da aşırı sıcak şekilde saç köklerine uygulanan kayısı yağı, saç derinizin tahriş edilmesine neden olabilir. Bu yüzden ılık şekilde elde edilmiş kayısı yağı kullanılması, saçların beslenmesi ve saçların dolgunluk kazanması açısından en uygun uygulama yöntemidir.Bununla birlikte kullandığınız şampuan, losyon vs gibi kişisel bakım ürünlerine bir damla kayısı yağı ekleyerek daha yumuşak saçlar elde ederken daha yumuşak ve canlı bir cilde de sahip olabilirsiniz.

Ä°lgili resim

4.KALP SAĞLIĞI
Kalp ve kardiyovasküler sistem sağlığının korunmasında kayısı yağı faydalı bir içeriğe sahiptir. Kalp krizi riskinin azaltılmasında önemlidir. Kötü kolesterolün seviyesinin düşülmesinde önemlidir. Salata, yemek ve pasta türü gibi yiyeceklerin içerisinde kullanılabilen kayısı yağı, bu şekilde tüketilebilmektedir.

Son Dakika Sağlık Haberleri için aşağı kaydırın


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR