Kastamonu’da şap hastalığı paniği: Bir ilçe karantinaya alındı

Türkiye’nin genelinde görülen şap hastalığı sebebiyle Kastamonu’nun İnebolu ilçesi karantinaya alındı ve hayvan hareketliliği yasaklandı.

28.03.2023-10:31 - (Son Güncelleme: 28.03.2023-17:03) Kastamonu’da şap hastalığı paniği: Bir ilçe karantinaya alındı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesine bağlı Yakaboyu Mahallesi’nde faaliyet gösteren yetiştiriciye ait bir hayvanda SAT-2 tipi şap virüsü görülmesi nedeniyle ilçe geneli karantinaya alındı ve bölgede hayvan hareketliliği yasaklandı.

Bir ilçe karantinaya alındı

İHA’da yer alan habere göre; İnebolu ilçesi Yakaboyu Mahallesi'nde bir yetiştiriciye ait hayvanda şap hastalığı şüphesi görülmesi üzerine numune alındı. Yapılan incelemeler neticesinde hayvanda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edildi.

Kastamonu Şap Hastalığı

Yapılan tespitin ardından İnebolu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından işletme çevresindeki 10 kilometre çapındaki alanda karantina uygulandı. Ayrıca karantinaya alınmasının ardından ilçede hayvanlar SAT-2 tipi şap virüsüne karşı aşılanmaya başlandı.

İnebolu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İnebolu ilçesi Yakaboyu Mahallesi'nde ülkemizde görülen yeni tip SAT-2 şap virüsü tespit edilmiştir. İlçemizin 41 köy ve mahallesinin de içinde olduğu alan karantina bölgesi altına alınmıştır. Hastalık sönüşü yapılana kadar alım, satım, nakliye ve hayvan harekatı yasaklanmıştır” denildi.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal