Kastamonu’da bir mucizeye imza atıldı! Felçli hasta ayağa kalktı!

Kastamonu'da bir mucize gerçekleşti. Kalp iç zarı iltihabı sebebiyle felç geçiren 24 yaşındaki hasta, başarılı ameliyat sonucu yeniden ayağa kalktı.

21.12.2023-12:48 - (Son Güncelleme: 21.12.2023-12:48) Kastamonu’da bir mucizeye imza atıldı! Felçli hasta ayağa kalktı!

24 yaşındaki felçli genç, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde başarılı bir ameliyat geçirdi. Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Burak Tamtekin ve ekibi tarafından yapılan zorlu ameliyat, kalp iç zar iltihabı olan ve sonrasında oluşan iltihap sebebiyle sağ tarafı felçli kalan hasta, operasyon sonucu yeniden ayağa kaldırıldı.

Kastamonuda felçli hasta ayağa kaldırıldı

Riskli ameliyat olumlu sonuçlandı

Genç hastanın yapılan tetkiklerinde kalp iç zar iltihabı oluştuğu, mitral kapak yaprakçığının çürüdüğü ve bölgede pıhtılar oturduğu tespit edildi. Her kalp atımında vücudunun farklı bölgelerine pıhtılar attığı için hayati risk taşıyan hasta, acil olarak ameliyata alındı. Vücuttaki pıhtıları devam eden hastanın hem felçli olması hem de diğer hayati değerlerin olması gerekenin çok altında olmasına rağmen Dr. Burak Tamtekin büyük bir risk alarak hastayı ameliyata aldı.

Kastamonuda felçli hasta ayağa kaldırıldı

Hasta taburcu edildi

Hastanın kalp kapağı değiştirilerek vücuttaki tüm pıhtılar temizlendi. Hastanedeki 20 günlük tedavi sürecinin ardından sağ kol ve bacağını oynatmaya başladı. Bir süre serviste gözetim altında tutulan hasta taburcu edildi. Dr. Burak Tamtekin, "Salim bizim en genç hastamız. Hikayesi kötü başladı ama iyi bitti. Vücuda pıhtı atmadan müdahale edilse çok iyi olacaktı ama bu şekilde de olsa hayata yeniden tutundu" şeklinde konuştu.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal