Karadenizli Balıkçıların Yüzü Gülüyor! Yeni Av Sezonundan Sevindiren Haber Geldi

Karadenizli balıkçılar yeni sezona bereketli başladı. Hazırlıklarını tamamlayan balıkçılar bu sezonun çok verimli geçeceğini söyledi.

25.08.2021-14:03 - (Son Güncelleme: 25.08.2021-15:57)Karadenizli Balıkçıların Yüzü Gülüyor! Yeni Av Sezonundan Sevindiren Haber Geldi

Balıkçılardan sevindiren haber geldi.  Av yasağı 1 Eylül tarihinde bitiğinde besmele çekerek Karadeniz'e açılmayı bekleyen balıkçılar, bol ve bereketli bir av sezonu geçirmenin hayali peşinde. Denizlerde av yasağı nisan ayında başlarken, balıkçı teknelerinde yeni av sezonuna az kala günler hareketlendi. Çarşıbaşı ilçesindeki Yoroz Limanı'nda demirleyen balıkçılar, kimi zaman sıcak hava kimi zaman da yağmura rağmen ağlarının onarım ve bakım işlemlerini sürdürüyor. İlmek ilmek işledikleri ağları düzenli şekilde toplayarak teknelerine yükleyen balıkçılar, yasakların sona ereceği 1 Eylül için geriye gün sayıyor. 

BALIKÇININ UMUDU HİÇ BİTMEZ

Söz konusu hazırlıklarda teknelerin boya bakımının dışında tamirat ve ağ onarımlarının yapıldığını ifade eden Mutlu tespit ettikleri bir gerçeği paylaşarak 'Geçen yıllara göre av sezonları farklı oluyor. Her ne kadar bunlar bilimsel konular olsa da bizim gözlemlediğimiz kadarıyla avlanma tamamen iklimsel olaya dönüştü. Yani artık sıcaklıklar doğuya doğru kaymaya başladı. Tahmin ediyorum ki mevsimsel olarak bir aylık gibi oynama var. Onun için palamudu daha önce görmeyi beklesek de yeni görünmeye başladı. Şimdi istavrit için olta ile açılan balıkçıların avladıkları palamut var. Aşırı derecede görülen bir balık yok. Balıkçı umutludur, palamut ilginç bir balık. Hiç kendini göstermez çok iyi av olur, tam tersine çok görülür ama az av olur. Sıcaklıktan dolayı göçünü çok çabuk yapar. İbareler var, fena değil. ilerleyen günlerde daha da iyi olacağını düşünüyoruz. Balıkçının umudu hiç bitmez 42 yıldır balıkçılık yaparak yaşamını sürdüren Osman Kara, Yoroz Limanı'nda çalıştığı teknede devam eden yeni sezon hazırlıklarında, kendisi gibi 15 balıkçıyla birlikte ağların onarımını gerçekleştiriyor' şeklinde konuştu.

Diğer yandan yapılan hazırlıklarda son aşamaya geldiklerini bildiren Balıkçı Kara umutlarının hiç bitmediğini dile getirerek 'Ağların tamirini yapıyoruz, eskilerini değiştirip yenilerini ekliyoruz. Her sene rutin olarak bu yapılıyor. Bizde 7 boy ağ var. Yaklaşık 50 gün civarında sürüyor tamiri. Tamiri ağın denizdeki yıpranmasına da bağlı oluyor. Artık son aşamadayız ve bitmek üzere. Tekneler hazır, inşallah balık sezonu hayırlı olur. Balıkçının umudu hiç bitmez. Bu kadar insan denizden ekmek bekliyor. İnşallah güzel olacak' dedi.

HER SENE BAKIM YAPILIYOR

Balıkçılardan Mustafa Erçin ise bol ve bereketli bir sezon geçirmeyi umduklarını, denize açılan küçük teknelerden palamut ve lüferin olduğuna dair sevindirici haberler aldıklarını söyledi. Sabahın erken saatlerinde mesaiye başladıklarını ifade eden Hikmet Tosun da ağların bakımının yapılmaması halinde parçalanabildiğini, masraflı olmasına rağmen bu bakımı her sene mutlaka yaptıklarını bildirdi.

HERKES RIZKINI DENİZDE ARIYOR

Tam 25 senedir balıkçılıkla uğraşan Selim Şahin ise birkaç güne kadar hazırlıkların sona ereceğini dile getirerek 'Ay sonunda herkes rızkını aramaya denize gidecek. Umutlu olmak lazım, olacak diye bakıyoruz. Bu kadar insan ekmek yiyor. Buranın fabrikaları da bunlar' ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal