Birbirinize aşıksınız ve düğün gününü bekleyecek sabrınız ve vaktiniz hatta bütün bu organizasyonlar için bütçeniz de yoksa sade bir yıldırım nikahı mutluluğunuzu perçinlemeye yetecektir.Yıldırım nikahı nasıl yapılır? Nasıl başvurulur? İşte detaylar haberimizde...

Geleneksel evlilik öncesi aşamaları (söz kesme, nişan töreni, kına gecesi, nikah şekeri, davetiye,düğün organizasyonu vs.) harfiyen uygulayan çiftlerimiz olduğu gibi bütün bu ritüelleri bir yük olarak görenler hiçde az değil."Biz birbirbirimiz sevdik ve bu bize yeter, 2 de şahit buldukmu tamamdır, neyi bekliycez" diyorsanız " yıldırım nikahı uygulayabileceğiniz hızlı bir nikah yöntemi?

YILDIRIM NİKAHI NASIL YAPILIR? NASIL BAŞVURULUR?

Eskiden nikah öncesi istenen onlarca belge ve evrak kalabalığını artık hızlı davranırsanız bir günde bile toplamanız mümkün.Eski medeni kanunda evlilik için başvuru belgeleri askıda 15-20 gün bekletilirdi.(itiraz, mahsur, belgelerin kontrolü vs. ) Mahkeme kararı ile evlenmeyi düşünen çiftler, bu bekleme süresini kısaltıp, yıldırım nikah işlemini tercih ederlerdi.Artık yeni mevzuat ile bu bekleme süresi ortadan kalkmış bulunuyor.Zaten normal nikah kıymak isterseniz 2-3 günde evlenebilirsiniz.Normal nikah için istenen belgeler ne ise, yıldırım nikahı (hızlı nikah) içinde istenen belgeler aynıdır.
 
Yıldırım nikahı için en az 24 saat önceden bağlı bulunduğunuz evlendirme dairesine evlenmek istediğinize dair beyannamelerinizi verirsiniz.Bu beyannamelerde tüm kimlik bilgileriniz ve fotoğraflarınız imzalarınız ile birlikte yer almaktadır.
Evlenme talebinizi alan evlendirme memuru, kontrol edip tasdikler.Nikah işlemleri için evlilik beyannamesi ile birlikte çiftlerden,
Son 6 ay içinde çekilmiş renkli 6 adet fotoğraf,
nüfus kayıt belgesi,
nüfus cüzdanı örneği,
sağlık raporu talep edilir.Sağlık raporu olmayan çiftlerin nikah akitleri kesinlikle yapılmamaktadır.
 
Evlenecek çiftlerden biri yabancı uyruklu ise, ülkesinin Türkiye'deki konsolosluğundan bekar olduğuna dair belge (Türkiye'de konsolosluğu bulunmayan bir ülkeden ise dışişleri Bakanlığı'dan temin edilebilmektedir.) getirmelidir.
Nikah işlemleri için gerekli belgeler tamamlandığında, eksik yok ise nikah tarihi verilir.
 
Son Dakika Kadın Haberleri için aşağı kaydırın